wtorek, 14 listopad 2017 11:30

Wjatrowycz: Polska to agresywny outsider w UE

Polska prezentuje się jako sojusznik Ukrainy w UE, jednak w Unii Europejskiej Warszawa nie gra dużej roli.

Oświadczył o tym w wywiadzie dla magazynu "Krajina" szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz.

"Nie możemy uznać Polski za wielkiego pomocnika Ukrainy w UE. Biorąc pod uwagę, że sama Polska nie jest zbyt postrzegana w UE... Polska pozostaje w UE agresywnym outsiderem, który osłabia sytuację. Z tego powodu wiązać się wyłącznie z tym krajem jest absolutnie nieprawidłowo" – twierdzi Wjatrowycz.

Proponuje on rozwijać Ukrainie stosunki z Francją i Niemcami – z krajami, które odgrywają kluczową rolę w UE. Również Wjatrowycz opowiada się za rozwijaniem stosunków z USA.

"Oczywiście, musimy utrzymać przyjazne stosunki z tym krajem (Polską) jak z sąsiednim państwem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę naszą wspólną tragiczną historię. Ale z pragmatycznego punktu widzenia, Ukraina powinna zaprzyjaźnić się z o wiele silniejszymi państwami, które mogą naprawdę pomóc" – uważa szef ukraińskiego IPN.

Zdaniem Wjatrowycza, Niemcy i Francja obecnie dobrze rozumieją Ukrainę, ponieważ u nich też pogorszyły się stosunki z Polską.

Uważa on także, że obecna sytuacja z zaostrzonymi stosunkami z niektórymi państwami ościennymi jak Węgry czy Rumunia świadczy o tym, że Ukraina zaczyna nabierać powagi na arenie światowej i coraz więcej Ukraińców przestaje wierzyć w infantylne hasła typu "Polska naszym adwokatem w Europie".

Jak informowaliśmy wcześniej, Wjatrowycz powiedział, kiedy Ukraina zezwoli na ekshumację polskich mogił.

 

Praca w Polsce