Ambasador UE: Ukraina musi uświadomić sobie, że obecnie nie ma perspektywy członkostwa

Ambasador UE: Ukraina musi uświadomić sobie, że obecnie nie ma perspektywy członkostwa
Ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Hugh Mingarelli uważa, że kraje członkowskie „Partnerstwa Wschodniego” powinny opierać się na rzeczywistości, która nie pozwala liczyć na członkostwo w najbliższej perspektywie.

Powiedział o tym podczas dyskusji na Forum Stowarzyszeń w Kijowie, zawiadamia korespondent „Europejskiej Prawdy”.

„Obecnie UE nie ma możliwości, by zaoferować perspektywę jakiemukolwiek krajowi partnerskiemu. Być może za kilka lat, ale nie teraz”, – powiedział ambasador, odpowiadając na pytanie o znaczenie obecnych formatów współpracy UE ze wschodnimi partnerami, w tym z Ukrainą.

Przedstawiciel Unii Europejskiej podkreślił, że mimo to wykonanie Umowy o stowarzyszeniu pozostaje dla Ukrainy palącym problemem.

„Wszyscy o tym wiemy (brak gotowości UE do dyskusji o perspektywie członkostwa), taka jest rzeczywistość! A teraz my, czyli Unia Europejska, musimy przekonać partnerów, by nadal wykonywali Umowę o stowarzyszeniu przy takim zrozumieniu”, – wyjaśnił.

Jak wiadomo, Umowa o stowarzyszeniu nie przewiduje perspektywy członkostwa Ukrainy w UE, ale też nie zamyka tej drogi. Jak informowała „Europejska Prawda”, wcześniej przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział, że wierzy, iż pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej.

Artykuły powiązane