Rodzina Poroszenków przekazała 3 mln hrywien na projekt Muzeum Rewolucji Godności

Rodzina Poroszenków przekazała 3 mln hrywien na projekt Muzeum Rewolucji Godności
Prezydent Petro Poroszenko wraz z żoną Maryną przekazali czek na 3 mln hrywien pomocy charytatywnej dla organizacji Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na stworzenie Narodowego Kompleksu Pamiątkowego Bohaterów Niebiańskiej Sotni – Muzeum Rewolucji Godności.

W obecności lidera państwa podpisano również memorandum o współpracy między Ministerstwem Kultury Ukrainy, firmą Hossbach Lehmhaus GbR i fundacją Petra Poroszenki, którą kieruje jego żona. Poinformowała o tym służba prasowa Administracji Prezydenta Ukrainy.

„Nareszcie jesteśmy z wami obecni, gdy oficjalnie rozpoczyna się konkurs na wybór najlepszego projektu”, – powiedział Poroszenko.

Przypomniał, że w tej sprawie porozumiano się podczas spotkania z rodzinami Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Ministerstwo Kultury Ukrainy jako inicjator konkursu poleciło jego przeprowadzenie międzynarodowemu organizatorowi konkursów architektonicznych – światowej sławy firmie Hossbach Lehmhaus GbR (Niemcy).

„Jestem pewien, że w jury znajdą się najlepsi światowi i ukraińscy architekci. Z pewnością, tak jak obiecałem, będą w nim obecni członkowie rodzin Bohaterów Niebiańskiej Sotni, ponieważ ich opinia będzie również niezwykle ważna”, – powiedział Petro Poroszenko.

Prezydent wyraził nadzieję, że pierwsze wyniki konkursu zostaną ogłoszone już w lutym 2018 roku, a najpóźniej do czerwca lub lipca przyszłego roku zakończy się drugi etap konkursu.

„Zostaną wydzielone pierwsze środki – 3 mln hrywien naszych prywatnych pieniędzy, by konkurs został uruchomiony”, – powiedział Petro Poroszenko, wyrażając nadzieję na darowizny od innych dobroczyńców, którzy mogą przyłączyć się do tego projektu.

Pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Witalij Kowalczuk poinformował, że już rozpoczęto procedurę ubiegania się o grunt.

Zaznaczono również, że obecnie zakończono rejestrację zgłoszeń na konkurs. Złożono 65 wniosków z 12 krajów świata, wśród których znajdują się propozycje z Ukrainy.

Artykuły powiązane