Pomniki niezgody: dziennikarskie śledztwo odnośnie wpływu Rosji na stosunki polsko-ukraińskie (WIDEO)

Pomniki niezgody: dziennikarskie śledztwo odnośnie wpływu Rosji na stosunki polsko-ukraińskie (WIDEO)
W sobotę, 18 października, ukraiński serwis ZIK opublikował materiał wideo z polskimi napisami ze śledztwa dziennikarskiego "Pomniki niezgody".

Podstawą śledztwa były akty wandalizmu wobec ukraińskich pomników na terytorium Polski na podstawie materiałów korespondencji Aleksandra Usowskiego, które na początku 2017 wyjawili haktywiści ukraińskiego cyber-aliansu i przekazali je do analizy wolontariuszom z międzynarodowej wspólnoty wywiadowczej InformNapalm. Dzięki temu w okresie od lutego do maja 2017 opublikowano cykl materiałów analitycznych dotyczących tego tematu, które również zostały opublikowane przez Wschodnik.

Temat Usowskiego kilkukrotnie pojawiał się na przestrzeni roku w polskich i zagranicznych mediach. Ukraińskie media zareagowały na niego dość aktywnie. Tym razem dziennikarze ZIK wykorzystali go w ciekawym i wnikliwym projekcie. Przejechali setki kilometrów po Polsce, badali liczne miejsca przeprowadzenia antyukraińskich akcji, sprawdzili dziesiątki podejrzanych obywateli innych państw, które mogły być zamieszane w aktach wandalizmu, przeanalizowali gigabajty filmów i próbowali skontaktować się z tymi, kim na Ukrainie powinny zajmować się służby specjalne.

Dziennikarze doszli do wniosku, że prochy dawno zmarłych rodaków stały się bronią w rękach prowokatorów, którzy próbują skłócić Ukraińców i Polaków.

Artykuły powiązane

Media

TbvTX2i7uSU