Na Ukrainie 25 grudnia w Boże Narodzenie będzie dniem wolnym od pracy

Na Ukrainie 25 grudnia w Boże Narodzenie będzie dniem wolnym od pracy
Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła 25 grudnia w spis dni ustawowo wolnych od pracy.
W tym dniu obchodzone jest Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, które świętuje wielu katolików i protestantów.

Jednocześnie ukraińscy deputowani po długich debatach zdecydowali, że 2 maja będzie również dniem wolnym od pracy.

7 stycznia, czyli dzień w którym świętuje Boże Narodzenie większość wiernych prawosławnych na świecie, pozostaje na liście świątecznych dni.

Stosunek ukraińskich polityków do innowacji nie był jednogłośny: niektórzy z nich nazywali tę decyzję jako "wzmocnieniem eurointegracyjnych pozycji" Kijowa, jak i krokiem do "upadku prawosławia" w kraju.

W przypadku, gdy uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa zostanie szybko podpisana przez marszałka i prezydenta, 25 grudnia będzie dniem wolnym od pracy już w tym roku.

Inicjatorami wprowadzenia w ukraiński kalendarz nowego święta było ponad dwa tuziny posłów-przedstawicieli tak prorządowych jak i opozycyjnych frakcji. Twierdzono, że Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia przez około jedną trzecią zarejestrowanych w kraju wspólnot chrześcijańskich.

Dlatego podkreślono, że przyjęcie tego projektu ustawy „przyczyni się do zjednoczenia i poprawi wzajemne zrozumienie” między wieloma chrześcijańskimi wyznaniami w kraju.

Jednak taka propozycja nie spodobała się wszystkim deputowanym. Niektórzy twierdzili, że jest to próba „zniszczenia prawosławia na Ukrainie” dając powód Moskwie do religijnych spekulacji. Inni natomiast kontrargumentowali jego wprowadzenie podając ekonomiczne kwestie takiego działania.

Artykuły powiązane