Prokuratura Krymu inicjuje międzynarodowy sąd w sprawie aneksji półwyspu

Prokuratura Krymu inicjuje międzynarodowy sąd w sprawie aneksji półwyspu
Prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu chce zainicjować międzynarodowy proces w związku z aneksją Krymu przez Rosję na wzór procesów norymberskich.

Jak napisano na stronie internetowej prokuratury Krymu, poinformował o tym prokurator Autonomicznej Republiki Krymu Gunduz Mamedow.

Jak mówi, na początku bieżącego roku postawił on swoim pracownikom zadanie utworzenia bazy dowodowej, pozwalającej na rozpatrzenie w Międzynarodowym Trybunale Karnym faktów związanych ze zbrodniami wojennymi, a mianowicie zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa dokonanego przez okupantów na terenie półwyspu.

„Nasz cel to zainicjowanie międzynarodowego procesu sądowego przeciwko okupacyjnym władzom na wzór procesów norymberskich. Do odpowiedzialności powinni zostać pociągnięci nie tylko wykonawcy, ale też ci, którzy wydali przestępcze rozkazy”, – mówi prokurator.

Zauważa on, że wspólnie z pozarządowymi organizacjami ds. ochrony praw obywateli przygotowano pierwszy komunikat informacyjny, który zostanie przekazany do Międzynarodowego Trybunału Karnego. W końcowej fazie opracowania znajduje się kolejny.

„Mogę więc szczerze zapewnić, że z pewnością idziemy w stronę rozpoczęcia śledztwa w Hadze w sprawie przestępstw, które zostały popełnione na Krymie i mam nadzieję na międzynarodowy proces, podobny do procesu norymberskiego” - powiedział Mamedow.

Artykuły powiązane