Na dziedzińcu w centrum Lwowa znaleziono stare żydowskie płyty nagrobne

Na dziedzińcu w centrum Lwowa znaleziono stare żydowskie płyty nagrobne Foto: Pawło Pałamarczuk/ZAXID.NET
Historycy przypuszczają, że na dziedzińcu może zostać znalezionych około setki macew.

22 listopada na dziedzińcu na placu Galicyjskim 15 rozpoczęły się wykopaliska i prace w zakresie zabezpieczania żydowskich nagrobków, wykorzystanych do wyłożenia nawierzchni dziedzińca. Zajmuje się tym Lwowskie Centrum Wolontariatu przy Ogólnoukraińskiej Charytatywnej Fundacji Żydowskiej „Hesed-Arieh”

Jak mówią wolontariusze „Hesed-Arieh”, dostali oni informacje, że cały dziedziniec jest wyłożony żydowskimi płytami nagrobnymi – macewami. Wykonano z nich między innymi schody do piwnicznego pomieszczenia kotłowni. Właśnie stamtąd wolontariusze zaczęli wyciągać pierwsze płyty. Łącznie na dziedzińcu może znajdować się około setki macew.

Z jakiego dokładnie cmentarza zostały wzięte te płyty, a także kiedy wykorzystano je do pokrycia nawierzchni dziecińca, póki co nie wiadomo.

Jak mówi Ołeksandr Nazar, prezes Lwowskiego Towarzystwa Kultury Żydowskiej im. Szolema Alejchema, prace na dziedzińcu mogą potrwać do piątku. Po tym, jak płyty zostaną wyciągnięte, mają zostać sfotografowane, a napisy na nich przetłumaczone. Należy również ustalić datę i pochodzenie samych macew. Następnie płyty mają zostać dostarczone na cmentarz Janowski.

Jak wyjaśnił portalowi ZAXID.NET historyk Wasyl Rasewycz, po zniszczeniu cmentarzy żydowskich we Lwowie w czasie niemieckiej okupacji płyty nagrobne wykorzystywali zarówno Niemcy, jak i później radzieckie władze.

„Macewy zaczęli wykorzystywać jeszcze Niemcy. Te kamienie, które miały wartość, były marmurowe. Szlifowano je i zabierano, nie niszczyły się. Takie kamienne macewy były wykorzystywane do wykładania ulic, placów, ścieżek do różnych obiektów i innych. Najbardziej drastyczne zdarzenie miało miejsce, gdy usunięto pomnik Lenina i zdemontowano cokół –znaleziono tam wmurowane płyty z żydowskiego cmentarza”, – powiedział Wasyl Rasewycz.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy we Lwowie znajduje się macewy – na terenie obecnego Rynku Krakowskiego, który został zbudowany na miejscu starego cmentarza żydowskiego, nagrobki były wykorzystane do utwardzania dróg i budowy ścian oporowych. Według informacji Centrum Historii Miejskiej płytami nagrobnymi z dawnego cmentarza żydowskiego wybrukowano również dziedziniec więzienia na Łąckiego. W 2008 roku nagrobki zostały znalezione na ulicy Hanny Barwinok. Macewy znajdowano również podczas remontu ulicy Sacharowa, który miał miejsce w 2014 roku. W tym roku kawałek macewy odkryto na ulicy Syhniwka.

Artykuły powiązane