Faworyci na posadę prezydenta Ukrainy – badanie opinii publicznej

Faworyci na posadę prezydenta Ukrainy – badanie opinii publicznej
Poroszenko - 16,1%, Tymoszenko - 14,4%, Wakarczuk - 12,1%, badanie przeprowadziły wspólnie SOCIS, KMIS, Rejtynh i Centrum Razumkowa.

16,1% wyborców jest gotowych oddać głos w wyborach prezydenckich na obecnego szefa państwa Petra Poroszenkę, 14,4% na lider „Batkiwszczyny” Julię Tymoszenko, 12,1% na piosenkarza Swiatosława Wakarczuka.

Tak prezentują się wyniki wspólnego badania czterech wiodących firm socjologicznych na Ukrainie (SOCIS, KMIS, Rejtynh i Centrum Razumkowa), przeprowadzonego przy wsparciu Komitetu Wyborców Ukrainy. Wspólnymi wysiłkami w okresie od 28 października do 14 listopada przepytano 20 tysięcy respondentów we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i okupowanych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.

Lider „Bloku Opozycyjnego” Jurij Bojko i lider „Pozycji Obywatelskiej” Anatolij Hrycenko zyskują po 9,3% głosów, lider partii „Za żyttia” Wadym Rabinowycz - 7,9%, lider „Partii Radykalnej” Ołeh Laszko - 7,5%, lider „Samopomocy” Andrij Sadowy - 5%.

Liderem wyścigu parlamentarnego jest obecnie „Batkiwszczyna” (16%), prezydencki Blok Petra Poroszenki „Solidarność” ma nieco mniejsze poparcie (15,4%). Na „Blok Opozycyjny” jest gotowych oddać głos 10,5% wyborców, na „Pozycję Obywatelską” - 10,2%, na „Za żyttia” - 9,4%, na radykałów - 7,8%, na „Samopomoc” - 7,7%.

Pozostałe partie nie przekraczają 5% progu wyborczego. Najbliższe osiągnięcia tego progu jest Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda” (4,6%).

Partię Micheila Saakaszwilego „Ruch Nowych Sił” popiera około 2,6% wyborców, „Front Ludowy” Arsenija Jaceniuka - 1,4%.

Przypomnijmy, że w marcu 2019 roku na Ukrainie powinny odbyć się kolejne wybory prezydenckie, a w październiku 2019 roku wybory do Rady Najwyższej Ukrainy.

Artykuły powiązane