Na Ukrainę przybyło 250 instruktorów wojskowych z USA

Na Ukrainę przybyło 250 instruktorów wojskowych z USA
Żołnierze 27 Brygady Piechoty grupy bojowej Armii Stanów Zjednoczonych przybyli na poligon jaworowski w celu przeprowadzenia treningów SZU i wymiany doświadczeń.

Jak przekazuje Radio Wolna Europa, 250 amerykańskich żołnierzy zastąpi instruktorów wojskowych 45 Brygady Piechoty Armii USA, która przez 10 miesięcy znajdowała się na poligonie, szkoląc ukraińskich żołnierzy.

Instruktorzy wojskowi wraz z kolegami z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Danii, ogółem ponad 400 osób, będą szkolić ukraińskich żołnierzy, którzy służą w strefie działań wojennych na Donbasie. Równocześnie natowscy żołnierze będą przejmować od ukraińskich kolegów doświadczenie bojowe.

„Misja 27 Brygady Piechoty nie zmienia się. Będzie taka sama, jak 45. Ale przewiduję, że ukraińskie dowództwo będzie brać na siebie więcej odpowiedzialności w ramach misji. Jesteśmy gotowi i otwarci na sugestie dowództwa Wojsk Lądowych Ukrainy, jeśli chcą wprowadzić zmiany do treningu” - powiedział dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie Frederick Hodges.

Kraje członkowskie NATO rozpoczęły szkolenia ukraińskich żołnierzy na poligonie jaworowskim w ramach „Wspólnej wielonarodowej grupy treningowej” w 2015 roku. Od tego czasu szkolenie przeszło ponad 6000 ukraińskich żołnierzy i oficerów.

Artykuły powiązane