Rosjanka walcząca za Ukrainę nie może uzyskać obywatelstwa

Rosjanka walcząca za Ukrainę nie może uzyskać obywatelstwa
Julia Topola posiada status uczestnika działań wojennych.

Julia Topola, która w strefie działań wojennych walczyła w składzie "Ajdara", brała udział we wszystkich operacjach, do których zaangażowany był batalion, a w 2016 roku podpisała kontrakt z SZU i walczyła jeszcze pół roku, nie może dziś uzyskać obywatelstwa Ukrainy.

Poinformowała o tym w wywiadzie dla ZN.UA.

"Na chwilę obecną mam status osoby wymagającej dodatkowej ochrony. Aby uzyskać obywatelstwo, potrzebuje z Rosji zaświadczenie o mojej niekaralności. Ale ja tego zaświadczenia uzyskać nie mogę, i wszyscy to doskonale rozumieją - mówi Julia. - Przecież w Rosji jestem poszukiwana w związku tym, że walczyłam przeciwko Federacji Rosyjskiej. Ale, wiecie, obecność tego zaświadczenia nie znaczy, że od razu dostanę obywatelstwo. Chyba po prostu jest zakaz udzielania obywatelstwa ochotnikom. Ot i wszystko. I jeszcze, patrząc na wszystkie zdarzenia zachodzące dziś w kraju, czasem myślę: nawet jeśli mi dadzą obywatelstwo, czy nie odbiorą go u mnie za kilka miesięcy? I nie wyślą mnie czasami "do domu"?"

Julia Topola ma córkę, która jest obywatelką Ukrainy, i status uczestnika działań wojennych, które otrzymała w 2016 roku.

Artykuły powiązane