Ceny na Ukrainie: gdzie kupić tańszą żywność

Ceny na Ukrainie: gdzie kupić tańszą żywność
Ceny konsumpcyjne żywności i napojów bezalkoholowych w listopadzie wzrosły o 0,9% w porównaniu z cenami z października.

We wrześniu i październiku ceny te rosły odpowiednio o 2 i 1,2% w skali miesiąca. Oznacza to, że tempo inflacji w listopadzie nadal spada. Takie dane przedstawiła ukraińska Państwowa Służba Statystyki.

Białka drożeją, węglowodany są coraz tańsze
Z produktów spożywczych w ostatnim miesiącu jesieni najbardziej podrożały jaja – o 11,2%, twierdzi PSS. Ta tendencja trwa od lata (sierpień – +18%, wrzesień – +31%, październik – +15%).

W dalszym ciągu rosną ceny niektórych gatunków mięsa i produktów mlecznych. Przede wszystkim wzrosła cena masła – +6,03 hrywny, czyli średnio +3,9% w kraju. Śmietana podrożała średnio o 1,2 hrywny, czyli o 2,3%, mleko – o 35 kopiejek, czyli o 2%. Natomiast twaróg podrożał o zaledwie 18 kopiejek, choć wydawałoby się, że jego cena nie powinna rosnąć. Średnia cena na Ukrainie już zbliża się do setki: 99,58 hrywny.

Z wędlin nadal drożeje tylko wołowina i słonina: odpowiednio +1,2% oraz +2% w skali miesiąca. Obecnie średnia cena wołowiny na Ukrainie wynosi 113 hrywien 15 kopiejek, a słoniny – 68 hrywien 23 kopiejki. Wieprzowina i kurczak wręcz przeciwnie, w ciągu miesiąca potaniały odpowiednio o 3,1% i 2,6%. Obecnie średnia cena wieprzowiny wynosi 98 hrywien 45 kopiejek, a kurczaka – 53 hrywien 16 kopiejek.

Staniała większość podstawowych zbóż: kasza gryczana o prawie 7% (z 20,35 do 19,04 hrywny za kilogram), ryż – o 2 kopiejki (z 20 hrywien do 19,98 hrywny). Cukier również potaniał prawie o hrywnę, czyli o 6,7% (jego cena spadła do 12,94 hrywny).

Podstawowe warzywa, według danych Państwowej Służby Statystyki, staniały o 1-4%. Natomiast cena buraków wzrosła od razu o 12% – z 5,29 do średnio 5,96 hrywny w kraju.

Eksperci mają wątpliwości, że w chwili obecnej można mówić o spadku cen jakichkolwiek rodzajów żywności.

„Powiedziałbym, że ma miejsce tendencja spadku cen tylko warzyw o niskiej jakości. Obecnie ceny producentów nie wykazują spadku cen zestawu na barszcz. Dlaczego spada cena sprzedaży? Czy wszyscy nagle postanowili zmniejszyć rentowność? Myślę, że nie. Mogą spadać ceny produktów gorszej jakości, które nie przetrwają zimy. A warzywa i owoce dobrej jakości nie są coraz tańsze, a nawet wręcz przeciwnie, drożeją”, – mówi dyrektor Ukraińskiego Stowarzyszenia Dostawców Sieci Handlowych Ołeksij Doroszenko.

„Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do tego, co prezentuje Państwowa Służba Statystyki. Gdzie zobaczyli, że coś tanieje? Nic nie tanieje nigdzie. Ani na rynku, ani w sieciach handlowych. Może to jakaś przeszacowanie, ale nie spadek cen”, – mówi prezes Stowarzyszenia Rolników i Prywatnych Właścicieli Ziemskich Iwan Tomycz.

Do Kropywnyckiego po chleb, do Tarnopola po słoninę
Dane PSS świadczą o tym, że rozrzut cen w różnych regionach jest bardzo znaczny.

Na przykład średnie ceny chleba pszennego w obwodzie odeskim według stanu na 20 listopada wynosiły 9,63 hrywny. Jest to najniższy wskaźnik w regionach. Jednocześnie w stolicy biały chleb kosztuje prawie dwa razy więcej, średnio 16,7 hrywny. Najniższe ceny chleba żytniego są w obwodzie kirowogradzkim (9,85 hrywny za bochenek), a najwyższe – w obwodzie donieckim (15,69 hrywny).

Natomiast wołowina w obwodzie donieckim jest tańsza niż we wszystkich innych regionach: średnio 96,34 hrywny. Najdroższa jest ona w Kijowie i w obwodzie kijowskim: prawie 130 hrywien.

Co ciekawe, minimalna i maksymalna cena wieprzowiny występują po sąsiedzku: w obwodzie lwowskim cena tego mięsa jest najniższa (89,69 hrywny), a w obwodzie czerniowieckim najwyższa (105,6 hrywny).

Warzywa na dzień dzisiejszy są najtańsze na zachodzie i na północy Ukrainy (ziemniaki do 5 hrywien, kapusta do 3,5 hrywny), a najdroższe – na południu i na wschodzie (w obwodzie donieckim i odeskim ziemniaki kosztują ponad 7 hrywien za kilogram, a kapusta ponad 5 hrywien).

Dlaczego ceny słoniny są tak różne?
Największy rozrzut cen – dwa pół razy więcej! – obejmuje „ukraiński produkt narodowy”, czyli słoninę. O ile w obwodzie tarnopolskim kilogram słoniny kosztuje średnio 47 hrywien, w Kijowie jego średnia cena to 120 hrywien/kg. Jedne z najniższych cen słoniny występują w obwodzie równieńskim, czerniowieckim i czerkaskim: mniej niż 52 hrywny za kilogram. Na drugim miejscu pod względem wysokiej ceny tego produktu znajduje się Odessa, choć jej stawki nawet nie zbliżają się do stołecznych: 84,77 hrywny za kilogram.

„Słonina to produkt, który nie jest przewożony na duże odległości. Tak samo jak produkty mleczne i chleb, chociaż nie jest nietrwały. Wobec tego jest tak: w tych regionach, gdzie zarżnięto więcej świń, słonina jest tańsza w sprzedaży”, – wyjaśnia jedną z przyczyn rozrzutu cen słoniny dyrektor Ukraińskiego Stowarzyszenia Dostawców Sieci Handlowych Ołeksij Doroszenko.

Ponadto ekspert przyznaje, że różnica w cenach może być związana z epidemią afrykańskiego pomoru u świń. „Już dwa lata szaleje u nas afrykański pomór świń, a to bardzo mocno wpływa na ceny. W momencie, gdy zostaje on wykryty w danym regionie, wiele osób zaczyna zabijać świnie. W tych momentach ceny spadają. Wcześniej, gdy gdzieś odnotowywano wystąpienie choroby, miejscowość była odcinana, policja weterynaryjna zabijała całe pogłowie bydła, a następnie mieszkańcom wsi rekompensowano straty. Teraz odszkodowania nie są wypłacane. Dlatego, jeśli w rejonie pojawia się epidemia, wszyscy starają się jak najszybciej zabić zwierzęta i sprzedać mięso, by nie być stratnym” – mówi Doroszenko.

Natomiast prezes Stowarzyszenia Rolników i Prywatnych Właścicieli Ziemskich Iwan Tomycz jest zaskoczony poziomem cen, wskazanym w danych PSS. „Nasze Stowarzyszenie kilka tygodni temu przeprowadzało nasze wewnętrzne badania, ponieważ już nigdzie nie było słoniny za 50 hrywien. Co najmniej za 80. Taka cena utrzymuje się już od około roku”, – mówi Iwan Tomycz.

Produkty nieżywnościowe: nie ma spadku cen
Ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych w listopadzie wzrosły jeszcze mniej niż ceny żywności: tylko o 0,6%.

Średnio o 2% wzrosły ceny łączności komórkowej. Tak samo podrożał transport. Najbardziej wzrosły ceny przejazdów w autobusach i busach (o 1,9%). Przyczyną był wzrost cen paliw i smarów o 3,3%.

Benzyna 95 zdrożała w listopadzie o 4% – z 26,88 hrywny do średnio 27,96 hrywny w kraju. Cena oleju napędowego wzrosła o 4,4% – z 24,64 hrywny do 25,73 hrywny. Wahania średnich cen w poszczególnych regionach wyniosły przy tym prawie 2 hrywny. Benzyna A-95 w obwodzie połtawskim pod koniec listopada kosztowała 26,77 hrywny za litr, a w obwodzie ługańskim – 28,77 hrywny. Olej napędowy najtaniej można było kupić w obwodzie zaporoskim (25,03 hrywny), a najdrożej – w obwodzie ługańskim (26,49 hrywny).

 

Źródło: Siegodnia

Artykuły powiązane