Ambasador UE zaleca Ukrainie zbliżenie się z UE za pomocą kultury

Ambasador UE zaleca Ukrainie zbliżenie się z UE za pomocą kultury
Kultura jest rdzeniem europejskiego systemu wartości. Ukraina ma jeszcze wiele do zrobienia.

Ukraina, aby zbliżyć się z Unią Europejską, powinna nawiązać skuteczny dialog kulturowy z krajami członkowskimi UE, oświadczył szef Przedstawicielstwa UE w Ukrainie Hugues Mingarelli, przekazuje ZN.ua.

„Kultura jest rdzeniem europejskiego systemu wartości. Jeśli chcecie wesprzeć system wartości, w którym żyjemy, musicie skupić się na kulturze”, - powiedział Mingarelli na międzynarodowej konferencji „Stosunki kulturowe Ukrainy i UE: pierwsze osiągnięcia”.

Jego zdaniem, kultura jest bardzo ważnym elementem zatwierdzenia praworządności, co jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla Ukrainy.

Mingarelli podkreślił również potrzebę kontynuowania owocnej pracy nad sferą kultury, biorąc pod uwagę globalne procesy migracyjne, ksenofobię i rasizm.

„Widzimy, że populistyczne partie dochodzą do władzy w wielu krajach. I jeśli będziemy dziś pracować nad kulturą, będziemy mieć więcej narzędzi, które pomogą nam stanąć twarzą w twarz z tymi wyzwaniami prawidłowo do nich nastawionymi. Należy maksymalnie czerpać z kultury, aby pokonać ksenofobię i rasizm”, - przekonywał ambasador UE.

Warto nadmienić, że 1 grudnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że referenda w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO i UE odbędą się w dającej się przewidzieć przyszłości. „Mocno utrzymujemy kurs na integrację euroatlantycką i nawet nie miejcie wątpliwości, w dającej się przewidzieć przyszłości na Ukrainie na pewno odbędą się referenda w sprawie członkostwa w NATO. Jestem przekonany, że naród Ukrainy poprze moją inicjatywę dotyczącą członkostwa w Unii Europejskiej”, - powiedział.

Artykuły powiązane