Narodowy Bank Ukrainy jest gotowy wykonać wyrok londyńskiego sądu w sprawie „Privatbanku”

Narodowy Bank Ukrainy jest gotowy wykonać wyrok londyńskiego sądu w sprawie „Privatbanku”
NBU od początku wiedział, że posiadacze euroobligacji będą składać pozwy do sądu.

Narodowy Bank Ukrainy jest gotowy podporządkować się decyzji Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Londynie w sprawie pozwu posiadaczy euroobligacji przeciwko „Privatbankowi”. Powiedziała o tym zastępca szefa NBU Kateryna Rożkowa, ZN.ua.

„Wiemy, że posiadacze euroobligacji złożyli pozwy do sądu. Wiedzieliśmy, że tak będzie. Dlatego gdy sąd wyda decyzję, będziemy postępować zgodnie z nią”, – powiedziała Rożkowa.

Zastępca szefa NBU przypomniała również, że głównym zadaniem regulatora i państwa w czasie nacjonalizacji instytucji finansowych jest zmniejszenie obciążeń podatników.

„Kiedy przeprowadzaliśmy nacjonalizację, w pierwszej kolejności ratowaliśmy klientów – osoby fizyczne, nie inwestorów”, - powiedziała.

„Inwestorzy świadomie decydują się inwestować w ten czy inny biznes, to znaczy, że świadomie podejmują ryzyko. Dlatego też zadaniem regulatora i zadaniem państwa jest chronić niechronionych”, – podkreśliła Rożkowa.

Przypomnijmy, że posiadacze euroobligacji „Privatbanku” zaskarżyli do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Londynie (London Court of International Arbitration) decyzję w sprawie przymusowej wymiany ich papierów wartościowych na akcje dodatkowej emisji banku.

Firma Madison Pacific Trust Limited (Hong Kong), nowy powiernik w sprawie euroobligacji „Privatbanku” w wysokości 175 mln dolarów z datą spłaty 28 lutego 2018 roku i 200 mln dolarów z datą spłaty 23 stycznia 2018 roku, skierowała do banku zawiadomienie o przedterminowej spłacie długu.

21 grudnia 2016 roku „Privatbank” przeszedł na własność rządu. Państwo otrzymało 100% udziałów w jego kapitale, instytucja finansowa została dokapitalizowana na kwotę 116,8 mld dolarów.

Artykuły powiązane