Ukraiński kosmonauta inicjuje apel do ONZ w sprawie Ekologicznej Konstytucji Ziemi

Ukraiński kosmonauta inicjuje apel do ONZ w sprawie Ekologicznej Konstytucji Ziemi
Pierwszy kosmonauta niepodległej Ukrainy, Bohater Ukrainy Łeonid Kadeniuk rozpoczyna zbieranie podpisów astronautów z całego świata pod apelem do ONZ dotyczącym konieczności uchwalenia Ekologicznej Konstytucji Ziemi.

Powiedział o tym na spotkaniu w Czernihowskim Muzeum Historycznym imienia Wasyla Tarnowśkiego z okazji dwudziestolecia lotu w kosmos, przekazuje Ukrinform

„Ta Konstytucja powinna zostać uchwalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych i mam pomysł, aby zebrać podpisy astronautów (kosmonautów) z całego świata pod apelem do ONZ, aby taki dokument uchwalić. Bo to, co się dzieje z ekologią na naszej planecie, jest straszne. My nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest to niebezpieczne dla życia na Ziemi”, - powiedział Kadeniuk.

Jako przykład przytoczył dane dotyczące emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery Ziemi, którego corocznie wydziela się około 250 mld ton. Fotosynteza planety jest w stanie przerobić tylko 200 mld ton. Dlatego reszta corocznie się kumuluje. Ponadto, zwiększa się ogólna temperatura planety. Te i inne czynniki negatywnie wpływają na zdrowie ludności i będą miały wpływ na życie przyszłych pokoleń na Ziemi.

Kadeniuk przypomniał, że taki apel (manifest Russella-Einsteina) w 1955 roku kierowali do ONZ naukowcy. Był on związany z zagrożeniem wybuchu wojny nuklearnej, której należało zapobiec.

Problem konieczności uchwalenia Ekologicznej Konstytucji Ziemi – podstawowego instrumentu prawnego, który będzie określał obowiązkowe normy zachowania w stosunkach między społeczeństwem a przyrodą dla wszystkich bez wyjątku krajów świata – ukraińscy naukowcy poruszali jeszcze w 1992 roku na międzynarodowej konferencji na Hofstra University (Nowy Jork).

Artykuły powiązane