Eskalacja konfliktu w Donbasie: Niemcy wzywają uczestników porozumień z Mińska do podjęcia działań

Eskalacja konfliktu w Donbasie: Niemcy wzywają uczestników porozumień z Mińska do podjęcia działań
Niemcy są zaniepokojone eskalacją sytuacji w Donbasie i zachęcają uczestników negocjacji w Mińsku do podjęcia działań w celu stabilizacji sytuacji.

Mowa o tym w oświadczeniu MSZ Niemiec z piątku, 15 grudnia, zawiadamia Ukrinform.

„Stanowczo wzywamy wszystkie strony do potwierdzenia przerwania ognia na następnym spotkaniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku 20 grudnia i podjęcia niezbędnych kroków w celu stabilizacji”, — czytamy w oświadczeniu.

MSZ potępiło użycie broni ciężkiej w Popasnej w obwodzie ługańskim w nocy z 12 na 13 grudnia, w wyniku czego zagrożone było życie pracowników OBWE. „Rozmieszczenie artylerii w miejscowościach na wschodzie Ukrainy poważnie zagraża lokalnej ludności cywilnej”, - dodaje resort.

„Wszystkie strony muszą zapewnić bezpieczeństwo obserwatorów OBWE i ich swobodny dostęp do całego terytorium, co wynika z mandatu, zatwierdzonego przez wszystkie 57 państw członkowskich OBWE”, - podkreśla resort polityki zagranicznej.

Berlin jest głęboko zaniepokojony wznowieniem działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Od początku grudnia zginęło 17 osób, a 37 zostało rannych, przypomniało MSZ.

Niemcy i Francja, będąc uczestnikami „formatu normandzkiego”, wzywają do uregulowania sytuacji w Donbasie.

Artykuły powiązane