Ostrzeżono o możliwym blokowaniu dróg dojazdowych do przejść granicznych na granicy z Polską

Ostrzeżono o możliwym blokowaniu dróg dojazdowych do przejść granicznych na granicy z Polską
Główny Zarząd Państwowej Służby Fiskalnej w obwodzie lwowskim ostrzega o możliwym blokowaniu od 10 stycznia dróg dojazdowych do przejść granicznych na granicy z Polską.

„Według wstępnych informacji, rozpowszechnionych w mediach i portalach społecznościowych, 10 stycznia bieżącego roku planowane jest blokowanie dróg, wiodących do przejść kontrolnych na granicy państwowej Ukrainy, między innymi, Rawa-Ruska – Hrebenne, Krakowiec – Korczowa i Szeginie – Medyka”, – poinformowała służba prasowa GZ PSF w obwodzie lwowskim, przekazuje Interfax-Ukraina

W komunikacie napisano, że celem takich akcji jest zwrócenie uwagi na zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia bieżącego roku, w zakresie opodatkowania towarów, które obywatele Ukrainy przewożą przez granicę.

W związku z tym kierownictwo Lwowskiego Urzędu Celnego prosi obywateli, którzy planują wyjazd za granicę, aby wzięli taką możliwość pod uwagę i śledzili informacje na stronie GZ PSF w obwodzie lwowskim w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej.

PSF przypomniała również inicjatorom akcji, że blokowanie dróg jest niezgodne z prawem. Dlatego kierownictwo urzędów celnych prosi obywateli o powstrzymanie się od bezprawnych działań i o przeprowadzenie akcji protestu w innej formie, nie łamiąc prawa Ukrainy.

Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła ograniczenia na nieopodatkowane wysyłki towarów osobom fizycznym w międzynarodowych urzędach pocztowych: obecnie mogą to być maksymalnie trzy przesyłki w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego o całkowitej wartości faktury do 150 euro, przy tym, począwszy od czwartej przesyłki, będą one już opodatkowane, objęte opłatą celną oraz podatkiem akcyzowym. Ograniczenia te wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.

Równocześnie zmiany zasad zwolnionych z podatku od wwozu towarów w bagażu podręcznym lub bagażu rejestrowanym o wartości do 500 euro (na lotniskach – do 1000 euro) i o wadze do 50 kg, dla osób, które przebywały poza Ukrainą dłużej niż dzień i wjeżdżają do kraju nie częściej niż raz w ciągu 72 godzin, weszły w życie 1 stycznia 2018 roku.

Artykuły powiązane