sobota, 13 styczeń 2018 14:24

Ukraina będzie musiała spłacić ogromne zadłużenia

Odsetki od istniejących długów rządu Ukrainy w 2018 roku wyniosą 130 mld hrywien.

Poinformował o tym zastępca ministra finansów Ukrainy Serhij Marczenko w wywiadzie dla wydania Liga. Ponadto, 170 mld hrywien będzie trzeba zapłacić w ramach zwrotu wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

„W tym roku państwo wyda 130 mld hrywien na obsługę istniejącego długu, łącznie musimy spłacić 175 mld hrywien, z czego na spłatę pożyczek pójdzie 61 mld hrywien”, – powiedział Marczenko.

Wiceszef Ministerstwa Finansów skomentował również możliwość zaciągnięcia nowych kredytów państwowych: „Pożyczki są możliwe, jeśli będzie sprzyjająca koniunktura na rynku i korzystne warunki. Chodzić żebrać o pieniądze nie będziemy”.

Jak poinformował premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman w wywiadzie dla wydania Forbes, obecny dług wynosi 83% PKB kraju, co stanowi 1,9 tysiąca dolarów w przeliczeniu na jednego Ukraińca. Podkreślił on, że poprzednia władza nie zostawiła środków w celu zmniejszenia katastrofalnych pożyczek, zatem kwota długu zwiększyła się odpowiednio.

Według stanu na 31 października kwota państwowego i gwarantowanego zadłużenia Ukrainy w październiku 2017 roku zmniejszyła się w dolarach o 750 mln dolarów, czyli o 1%, do 76,29 mld dolarów.

 

Praca w Polsce