Ukraina wzmacnia ochronę zagranicznych placówek dyplomatycznych

Ukraina wzmacnia ochronę zagranicznych placówek dyplomatycznych
Ukraina wzmacnia ochronę swoich placówek dyplomatycznych za granicą.

Decyzja została podjęta po tym, jak dokonano próby ataku na ukraińską ambasadę w Atenach poinformowała rzeczniczka MSZ Ukrainy Marjana Beca.

„Zdajemy sobie sprawę, że po 4 latach wojny sytuacja związana z bezpieczeństwem naszych placówek dyplomatycznych za granicą wymaga rewizji warunków ochrony. Będziemy wzmacniać ochronę w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy pracownikom ambasad”, - podkreśliła rzeczniczka.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował o próbie ataku na ukraińską ambasadę w Atenach.

Szef MSZ zaznaczył, że próby ataku na ambasadę butelkami z koktajlami Mołotowa dokonano w nocy z 19 na 20 stycznia.

Rzeczniczka MSZ Ukrainy dodała, że napastnicy obrzucili dziedziniec ambasady koktajlami Mołotowa, które się nie zapaliły. Na miejsce wypadku szybko przybyły straż pożarna oraz policja. Żaden pracownik ambasady nie ucierpiał.

Beca zawiadomiła również, że w wyniku podpalenia prywatne samochody pracowników ambasady zostały znacznie uszkodzone i nie nadają się do naprawy.

Ponadto, jej zdaniem, napastnicy prawdopodobnie byli radykałami pozostającymi pod wpływem Rosji, gdyż informacje o ataku najpierw pojawiła się nie w greckich mediach, a na prorosyjskich stronach internetowych.

Obecnie ukraińska ambasada w Atenach jest całodobowa strzeżona przez stronę grecką.

Artykuły powiązane