Ukraińska policja poinformowała, które banknoty są najczęściej podrabiane

Ukraińska policja poinformowała, które banknoty są najczęściej podrabiane
Fałszywki najczęściej są wykrywane podczas dokonywania dużych przelewów pieniędzy, w trakcie wymiany walut, wypłacania pieniędzy z bankomatów i zakupie pieniędzy w nielegalnych kantorach.

Na Ukrainie najczęściej podrabiane są banknoty o nominałach 200 i 500 hrywien, a także 100 dolarów i 100 euro. Zawiadomił o tym zastępca szefa zarządu – kierownik działu zwalczania przestępstw w sferze finansów, bankowości i zagranicznej działalności gospodarczej Departamentu Ochrony Gospodarki Narodowej Policji Ukrainy Rusłan Strembićkyj w komentarzu dla UNN.

Według niego fałszywki najczęściej są wykrywane podczas dokonywania dużych przelewów pieniędzy, w trakcie wymiany walut, wypłacania pieniędzy z bankomatów i zakupie pieniędzy w nielegalnych kantorach. „Duża część z nich jest konfiskowana w czasie wypłaty w bankomatach i terminalach”, – zaznaczył Strembićkyj .

Przy tym fałszywki bardzo często są wykrywane w nadmorskich i zachodnich regionach: w obwodach odesskim, lwowskim, zakarpackim i wołyńskim.

Strembićkyj zwrócił również uwagę na to, że około 80% wszystkich fałszywych banknotów napływa na Ukrainę z Europy i krajów Bliskiego Wschodu.

„Na takich banknotach zwykle brakuje części znaków wodnych, w zależności od jakości. Przy tym w dotyku i z wyglądu fałszywy banknot trudno odróżnić. Zdarzają się przypadki, gdy wysokiej jakości fałszywek nie rozpoznają nawet urządzenia do sprawdzania banknotów”, – dodał.

Artykuły powiązane