Ukraina ryzykuje znalezieniem się na unijnej liście krajów "offshore"

Ukraina ryzykuje znalezieniem się na unijnej liście krajów "offshore"
Ukraińska strona nie podpisała Wielostronnego Porozumienia w Paryżu.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyraża obawy z powodu opóźnienia podpisania przez Ukrainę Wielostronnej konwencji w sprawie przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania i wniosku zysków spod opodatkowania (Base erosion and Profit Shifting, BEPS). Odpowiedni list OECD wystosowała do prezydenta Petra Poroszenki. To może mieć negatywny wpływ na reputację kraju w kontekście walki z offshorem - napisała na swoim profilu na Facebooku Ołena Makejewa, doradca ministra finansów Ukrainy, przekazuje ZN.ua.

Jako członek społeczności BEPS, Ukraina wzięła na siebie obowiązek spełnienia minimalnych standardów planu działań BEPS i w ten sposób potwierdziła swoje zaangażowanie w walce z offshorami.

"Opóźnienie przez stronę ukraińską podpisania wielostronnej umowy może wysłać negatywny sygnał społeczności międzynarodowej... Ale podpisanie tego dokumentu będzie silnym sygnałem i potwierdzeniem oddania walce z offshorami" - napisała Makejewa.

"️Już do 30 czerwca 2018 roku Ukraina musi samodzielnie ocenić stan realizacji minimalnego standardu Planu Działań BEPS, a do końca roku – spełnić minimalne standardy... Niedotrzymanie minimalnego standardu może stać się powodem do włączenia Ukrainy do listy krajów "offshore" Unii Europejskiej" - dodała.

Przypomnijmy, że 5 grudnia UE sporządziła "czarną listę podatkowych schronisk", składający się z 17 krajów, które nie współpracują z UE w sprawach podatkowych.

Później UE wykluczyła osiem krajów i terytoriów z listy państw, które nie współpracują z Unią w dziedzinie podatków zgodnie z oczekiwaniami.

Artykuły powiązane