Wjatrowycz: premier Polski próbuje zrobić z Ukraińców większych antysemitów niż Polacy

Wjatrowycz: premier Polski próbuje zrobić z Ukraińców większych antysemitów niż Polacy
Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz uważa, że premier Polski, który umieścił Bohdana Chmielnickiego w jednym szeregu z Hitlerem, stara się w sporze z Izraelem zrobić z Ukraińców większych niż Polacy antysemitów.

Powiedział on o tym na antenie kanału telewizyjnego „112 Ukraina”.

„Zastanawia mnie, ile uwagi polscy politycy zwracają na oceny historii, tym bardziej oceny ukraińskiej historii. Myślę, że politycy powinni zajmować się teraźniejszością swojego kraju Polski i obecnych stosunków polsko-ukraińskich. Jestem przekonany, że tego rodzaju radykalne oceny dotyczące ukraińskich działaczy historycznych raczej nie będą przyczyniać się do normalizacji stosunków polsko-ukraińskich”, - powiedział Wjatrowycz.

Jego zdaniem, wypowiedź Mateusza Morawieckiego o hetmanie Chmielnickim należy rozpatrywać w kontekście tych gorących dyskusji, które obecnie odbywają się między Polską a Izraelem i dotyczą udziału Polaków w Holokauście.

„Jest oczywiste, że w ten sposób premier chce zrobić z Ukraińców większych antysemitów, winnych większej liczbie żydowskich śmierci, niż Polacy. Jest to dość niepoważna argumentacja. Jeszcze raz powtórzę: dziwi mnie, że w Polsce interpretatorami historii są głównie politycy”, - powiedział dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Wjatrowycz zaznaczył również, że w tym przypadku nie widzi potrzeby reagowania na wypowiedź polskiego premiera.

„Taka jest niestety opinia szefa polskiego rządu. I niestety nie jest w tym sam... Niestety, coraz częściej głównymi prelegentami historii w Polsce są politycy wysokiego szczebla” - dodał.

Przypomnijmy, premier Polski Mateusz Morawiecki umieścił ukraińskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego na równi z tymi, którzy popełnili największe zbrodnie przeciwko narodowi żydowskiemu.

Artykuły powiązane