Rząd Ukrainy zareagował na „chamstwo i manipulację” ze strony Węgier i zatwierdził zmiany do ustawy językowej

Rząd Ukrainy zareagował na „chamstwo i manipulację” ze strony Węgier i zatwierdził zmiany do ustawy językowej
Rząd Ukrainy zatwierdził projekt zmian do ustawy „O edukacji”, która wydłuża okres wprowadzenia normy językowej, a także zareagował na ostatnią wypowiedź ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó na temat tej ustawy.

Odpowiednia dyskusja odbyła się na posiedzeniu rządu w środę, 14 lutego, przekazuje korespondent „Europejskiej Prawdy”.

Dyskusję otworzyło wystąpienie minister edukacji i nauki Liliji Hrynewycz, która oskarżyła węgierskiego ministra spraw zagranicznych o szerzenie kłamstw.

„Wszyscy wyczuwali i słyszeli na arenie międzynarodowej napięcie i zmanipulowane, całkowicie zmanipulowane oświadczenia ministra spraw zagranicznych Węgier”, - oświadczyła ona, komentując przedstawione tym tygodniu przez Węgry ultimatum.

Hrynewycz poinformowała, że Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy już zaczęło wdrażać decyzję Komisji Weneckiej, aby doprowadzić ustawę „O edukacji” do zgodności z zaleceniami Rady Europy. Według niej strona węgierska domaga się od Kijowa dodatkowych ustępstw.

„Manipulacje i szantażu ze strony Węgier, które blokują posiedzenia Komisji Ukraina-NATO, polegają na tym, że zmusza nas ona do wstrzymania się od wdrożenia ustawy. Czegoś takiego nie ma w zaleceniach Komisji Weneckiej”, - powiedziała. Minister poinformowała także, że przedstawiciele mniejszości węgierskiej odmówili udziału w konsultacjach w sprawie języka nauczania.

Stanowisko Hrynewycz poparł minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. „Oświadczenie ministra Szijjártó jest chamskie i niedopuszczalne, a my nie możemy zostawić go bez odpowiedzi. Taki stosunek do Ukrainy nie może mieć miejsca”, - oświadczył.

Tego samego zdania jest premier, choć co prawda nie używał w swojej wypowiedzi emocjonalnych epitetów.

„Zawsze będziemy przyjmować za punkt wyjścia zagwarantowanie praw mniejszości narodowych. Ale zawsze priorytetem numer jeden będzie rozwój języka ukraińskiego, ukraińskiej kultury. Ta kwestia nie podlega dyskusji. My nie akceptujemy i nigdy nie będziemy akceptować żadnej agresji i nacisków”, - powiedział Wołodymyr Hrojsman.

Po tej dyskusji rząd przyjął projekt ustawy, mający na celu wykonanie jednego z zaleceń Komisji Weneckiej – przedłużenia okresu implementacji o trzy lata, do 2023 roku.

Przy tym Lilija Hrynewycz zaznaczyła, że nie chodzi o odstąpienie od wykonania przepisów ustawy o zmianie języka nauczania na ukraiński. „Dla nas ważne jest, aby dzieci, które przychodzą do szkoły, lepiej władały ukraińskim, by potem móc przejść do nauki przedmiotów w języku ukraińskim”.

Projekt ustawy został zatwierdzony przez rząd bez poprawek.

Jedyna zmiana wprowadzona do tego projektu dotyczy zmiany daty zakończenia okresu przejściowego z 1 września 2020 roku na 1 września 2023 roku.

Jak informował WSCHODNIK, minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oświadczył, że Węgry nie zrezygnują ze swojej obecnej polityki w stosunku do ukraińskiego prawa o szkolnictwie bez gwarancji prawnych oraz wysunął w stosunku do Ukrainy wymagania.

Artykuły powiązane