UE oficjalnie potwierdziła zamknięcie przygranicznych projektów na zachodzie Ukrainy

UE oficjalnie potwierdziła zamknięcie przygranicznych projektów na zachodzie Ukrainy
Ukraina powinna zwrócić do Unii Europejskiej 8 mln euro.

Unia Europejska oficjalnie poinformowała, że wycofuje się z finansowania projektów budowy ponad dziesięciu przejść granicznych na zachodniej granicy Ukrainy, przy czym część środków Ukraina będzie zmuszona zwrócić, czytamy w oficjalnym wyjaśnieniu Komisji Europejskiej w odpowiedzi na żądanie serwisu "Europejska Prawda", informacje także zostały potwierdzone przez kilku rozmówców wydania w strukturach Unii Europejskiej.

Należy nadmienić, że taka informacja pojawiła się wcześniej, a strona ukraińska ją potwierdziła.

W szczególności, rzecznik UE ds. spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Maja Kocijancic wyjaśniła, że zostaje wstrzymana realizacja projektów na wykonanie których UE powinna była przeznaczyć 29,2 mln euro.

"Chodzi o sześć projektów z europejskich funduszy na łączną kwotę 29,2 mln euro, głównym beneficjentem których była Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy. Ze względu na opóźnienia w ich realizacji, biorąc pod uwagę nasze oceny i powiadomienia państw członkowskich UE, doszliśmy do wniosku, że projekty nie mogły zostać zakończone w terminie. Te sześć projektów znajduje się obecnie w procesie zamknięcia, wydzielone oraz nie wydane na nie środki muszą być zwrócone (na rachunek Komisji Europejskiej)", – wyjaśniła rzeczniczka UE, zauważając jednocześnie, że UE w przyszłości jest gotowa wspierać reformy na Ukrainie.

Inny rozmówca wydania w Brukseli powiedział: wbrew deklaracjom przedstawicieli ukraińskiej PSF, decyzja Unii Europejskiej o zakończeniu tych projektów jest ostateczna.

"Decyzja o zamknięciu tych projektów – ostateczna, została starannie wyważona i opiera się na właściwej ocenie", – powiedział urzędnik.

Zauważył również, że w trakcie realizacji tych projektów Ukraina otrzymała od UE jedną trzecią dotacji funduszy na projekt — około 10 milionów. Duża część tych środków nie została wykorzystana. Według wstępnych danych, Kijów wydał około 2 mln euro. Odpowiednio, Ukraina powinna zwrócić UE około 8 mln euro. W ten sposób łączna wartość środków, które zostały zaproponowane Ukrainie, ale które nie wykorzystała, wynosi około 27 mln euro.

Projekty, których finansowanie zostaje zakończone, były przeznaczone nie tylko na rozwój przejść granicznych. W szczególności, jeden z nich został skierowany na doposażenie infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy. Również środki UE powinny były iść na remonty przejścia "Rawa-Ruska", "Krakowiec", "Szeginie" i "Jagodzin", głęboką rekonstrukcję przejściu w Uściługu (wszystkie wymienione – na granicy z Polską). Powinny być odnowione cztery przejścia graniczne na granicy ukraińsko-słowackiej, dwa przejścia graniczne na granicy z Rumunią i przeprowadzona rekonstrukcja na granicy z Węgrami dla integracji Ukrainy z międzynarodowym systemem transportowym, w tym na przejściu w Łużance.

"Należy zauważyć, że wstrzymanie projektów Unii Europejskiej w związku z niepełnym wykorzystaniem środków nie jest wyjątkowym przypadkiem: ma to miejsce we współpracy z różnymi państwami, w tym z członkami UE. W tym samym czasie prawie całkowite wykorzystanie środków UE, a także jednoczesne zakończenie wielu projektów w jednym sektorze jest naprawdę groźnym sygnałem o gotowości Ukrainy do efektywnego wykorzystania funduszy europejskich" – podkreślają autorzy publikacji.

Jak przekazał WSCHODNIK, o fiasku przebudowy przejść granicznych na zachodniej granicy Ukrainy poinformowała kilka dni temu agencja Reuters.

Artykuły powiązane