Komisja Europejska oświadczyła, że jest gotowa współfinansować budowę autostrady Gdańsk-Odessa

Komisja Europejska oświadczyła, że jest gotowa współfinansować budowę autostrady Gdańsk-Odessa
Instytucje Unii Europejskiej są gotowe wziąć udział w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, które mają na celu zbliżenie ukraińskich i europejskich korytarzy transportowych.

Poinformował o tym minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian, przekazuje CTS.

„Dowiedzieliśmy się, że jedna z instytucji finansowych Unii Europejskiej jest gotowa sfinansować część Go Highway, naszego projektu, który połączy Bałtyk i Morze Czarne. Jest również rozpatrywana możliwość dofinansowania eurokolei”, - powiedział Omelian.

Między innymi Komisja Europejska oświadczyła, że jest gotowa współfinansować budowę autostrady Odessa-Gdańsk (GO Highway) i przebudowę torów kolejowych na normę europejską 1435 mm z Lwowa do zachodniej granicy, a także odcinki eurokolei do Mukaczewa.

Minister zaznaczył, że w sprawie wysokości dofinansowania negocjacje z UE nadal trwają.

Co do kolei, to minister powiedział: „Na tym etapie mówimy o połączeniu eurokolei Lwowa z granicą Polski. Istnieje również perspektywa eurokolei, które połączą Budapeszt z Mukaczewem. Mamy nadzieję, że te projekty będą mogły wystartować i być może w przypadku Mukaczewa również zakończyć się w tym roku”.

Ukraina chce dofinansować branżę drogową w 2018 roku około 50 mld hrywien. Ukrawtodor opublikował listę dróg, które zostaną wyremontowane w 2018 roku.

Artykuły powiązane