W OBWE potwierdzili lokalizację ciężkiego sprzętu najemników Federacji Rosyjskiej w miejscowościach na Donbasie

W OBWE potwierdzili lokalizację ciężkiego sprzętu najemników Federacji Rosyjskiej w miejscowościach na Donbasie
W szczególności, czołgi, haubice holowane, artylerię i różnego kalibru moździerze.

Obserwatorzy Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE odnotowali fakty lokalizacji przez rosyjsko-terrorystyczne wojska na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego ciężkiego sprzętu i uzbrojenia. Informuje o tym strona internetowa Ministerstwa Obrony Ukrainy.

W szczególności, 22 lutego obserwatorzy SMM OBWE odnotowali 36 jednostek czołgów (T-64), które są umieszczone w centrum miejscowości Kruhłyk (obwód ługański), i 5 jednostek haubic holowanych (D-30) w okolicy miejscowości Jasne (obwód doniecki).

"Ponadto, według wstępnych informacji, na terenie szkoły przy ulicy B. Chmielnickiego w Doniecku stwierdzono 10 jednostek czołgów, a na północno-wschodnim skraju miejscowości Kałyniwka - systemy artyleryjskie i moździerze różnego kalibru" - czytamy w komunikacie.

"Przytoczone dane świadczą o niedotrzymywaniu się przez administrację okupacyjną Federacji Rosyjskiej wymagań międzynarodowych aktów prawnych, dotyczących zakazu rozmieszczenia ciężkiego uzbrojenia i sprzętu w miejscowościach, a także systematyczne naruszenia porozumień, odnośnie wycofanie środków ogniowych od linii styku stron zgodnie z ustaleniami mińskimi" - napisano w komunikacie Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji.

Artykuły powiązane