W zeszłym roku Ukrainę odwiedziło 14,6 mln zagranicznych turystów

W zeszłym roku Ukrainę odwiedziło 14,6 mln zagranicznych turystów
W ubiegłym roku utrzymywała się tendencja wzrostu liczby odwiedzających Ukrainę turystów po dwukrotnym spadku wskaźnika w 2014 roku.
W 2017 roku Ukrainę odwiedziło 14,6 mln cudzoziemców, czyli prawie o milion więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Takie dane przytoczył w rozmowie z korespondentem Ukrinformu prezes Narodowej Organizacji Turystycznej Ukrainy, doradca pierwszego wicepremiera i ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Iwan Liptuha, który brał udział w 52 Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB BERLIN.

„W 2017 roku wzrosła liczba cudzoziemców odwiedzających Ukrainę – do 14,6 mln, mniej więcej o milion w porównaniu z poprzednim rokiem”, - powiedział Liptuha.

Przypomniał, że w 2013 roku Ukrainę odwiedziło 25 mln turystów zagranicznych, a w 2014 – 12,5 mln. Od tego czasu stopniowo liczba odwiedzających rośnie.

Na pierwszym miejscu wśród krajów, z których turyści jadą na Ukrainę, jest Mołdawia, na drugim – Białoruś, na trzecim – Rosja. Zwiększyła się liczba turystów z Turcji, a także Izraela.

„Oczywiście musimy prowadzić pracę na rzecz popularyzacji naszego kraju w innych regionach i kontynentach, ponieważ nasza tradycyjna publiczność jest skupiona w Centralnej i Wschodniej Europie, głównie w krajach postsowieckich, które są przyzwyczajone do naszego poziomu obsługi klienta”, - powiedział urzędnik.

Liptuha zaznaczył także silny rozwój turystyki wewnętrznej.

Zwrócił on również uwagę na fakt, że do 2013 roku liczba wjeżdżających i wyjeżdżających była równa, a od 2014 roku wyjeżdżających było prawie tyle samo, a wjeżdżających – o połowę mniej. Po wprowadzeniu reżimu bezwizowego latem ubiegłego roku podział ten pogłębił się jeszcze bardziej. Liczba wyjeżdżających Ukraińców, według jego danych, wzrosła do 28 mln, podczas gdy rok wcześniej było ich 23 mln.

Artykuły powiązane