Ukraińska prokuratura zawiesiła postępowanie karne w sprawie Saakaszwilego

Ukraińska prokuratura zawiesiła postępowanie karne w sprawie Saakaszwilego
W związku z prośbą skierowaną do właściwych organów Holandii o udzielenie pomocy prawnej w celu zrealizowania działań procesowych i śledczych z udziałem Micheila Saakaszwilego, postępowanie karne stosunku do niego zostało zawieszone.

Poinformował o tym rzecznik Prokuratury Generalnej Ukrainy Andrij Łysenko na Facebooku.

„W trakcie postępowania przygotowawczego w postępowaniu karnym w związku ze sprawą Micheila Saakaszwilego, 06.03.2018 do właściwych organów Królestwa Niderlandów skierowano wniosek o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej w celu realizacji czynności procesowych i śledczych z udziałem podejrzanego Micheila Saakaszwilego”, - czytamy w komunikacie.

Podkreśla się, że w związku z tym wskazane postępowanie karne zostało zawieszone na podstawie paragrafu 3 części 1 artykułu 280 Kodeksu postępowania karnego Ukrainy w celu oszczędzania upływu terminów postępowania przygotowawczego, aż do uzyskania wyników międzynarodowej pomocy prawnej.

Jednocześnie podkreśla się, że postępowanie przygotowawcze postępowania karnego w odniesieniu do Seweriona Dangadzego trwa.

Jak informowaliśmy wcześniej, w lipcu 2017 roku Micheil Saakaszwili dekretem prezydenta Ukrainy został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa.

10 września 2017 roku Saakaszwili dostał się na terytorium Ukrainy z Polski, nie przechodząc kontroli granicznej. We wrześniu sąd uznał Saakaszwilego za winnego nielegalnego przekroczenia granicy Ukrainy. Ponadto sąd odrzucił roszczenia Saakaszwilego w stosunku do Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy w sprawie uznania go za uchodźcę.

W grudniu 2017 roku Saakaszwili został zatrzymany w Kijowie. Prokurator generalny Jurij Łucenko oświadczył wtedy, że Saakaszwili otrzymał od biznesmen Serhija Kurczenki, który ukrywa się w Rosji, 0,5 mln dolarów na swoją działalność na Ukrainie i opublikował odpowiednie nagranie, aby potwierdzić swoje słowa. Saakaszwili oświadczył, że nie zna Kurczenki. Jego kolega Dawid Sakwarelidze twierdzi, że opublikowane nagrania zostały zmontowane i zamierza poddać je ekspertyzie za granicą.

Na mocy decyzji Peczerskiego Sądu Rejonowego Kijowa, który nie uwzględnił wniosku prokuratury o areszt domowy dla Saakaszwilego, zatrzymany polityk został zwolniony z aresztu w budynku sądu.

12 lutego 2018 roku żołnierze Służby Granicznej i przedstawiciele Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy zatrzymali Saakaszwilego w Kijowie i odesłali do Polski jako osobę, która nielegalne przybyła z terytorium tego kraju 10 września 2017 roku.

Pogranicznicy zakazali Micheilowi Saakaszwilemu wjazdu na Ukrainę na trzy lata – do 13 lutego 2021 roku. Później okazało się, że Saakaszwili udał się z Warszawy do Holandii, gdzie mieszka jego rodzina.

Artykuły powiązane