Opublikowano tekst oskarżenia przeciwko Sawczenko

Opublikowano tekst oskarżenia przeciwko Sawczenko
Deputowanej zarzuca się popełnienie sześciu przestępstw.
 

Prokuratura Generalna Ukrainy uważa, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Nadija Sawczenko i szef Organizacji Społecznej „Korpus Oficerski” Wołodymyr Ruban współdziałali w dążeniu do obalenia władzy. Czytamy o tym we wniosku o zniesienie immunitetu Sawczenko, którego tekst opublikował deputowany Anton Heraszczenko.

W tekście dokumentu stwierdzono, że Sawczenko w zmowie z Rubanem i przywódcami organizacji terrorystycznej „DRL” Aleksandrem Zacharczenką i Aleksandrem Timofiejewem planowała dokonanie na Ukrainie szeregu zamachów terrorystycznych i zamachów na przedstawicieli władzy w celu brutalnego obalenia porządku konstytucyjnego na Ukrainie.

Sawczenko zarzuca się zmowę w celu siłowego przejęcia władzy (paragraf 1 artykułu 109 Kodeksu karnego Ukrainy), przygotowanie do siłowego przejęcia władzy (paragraf 1 artykułu 14, paragraf 2 artykułu 28, paragraf 1 artykułu 109 Kk), przygotowanie zamachu na życie prezydenta, deputowanych, premiera, członków Gabinetu Ministrów i innych polityków (paragraf 1 artykułu 14, paragraf 2 artykułu 28, artykuł 112 Kk), przygotowanie do zamachu terrorystycznego (paragraf 1 artykułu 14, paragraf 3 artykułu 258 Kk), wspieranie organizacji terrorystycznej „DRL” (paragraf 1 artykułu 258-3 Kk), nielegalne obchodzenie się z bronią (paragraf 1 artykułu 263 Kk).

Heraszczenko dodał, że nie będzie opowiadać się za zatrzymaniem i aresztowaniem Sawczenko, ponieważ nie wymaga ona umieszczenia w areszcie śledczym, a „przymusowych badań i leczenia psychiatrycznego”.

Należy przypomnieć, że 14 marca 2018 roku powiadomiono, że Nadija Sawczenko jest figurantem w sprawie Wołodymyra Rubana, zatrzymanego w czasie transportu broni z oddzielnych rejonów obwodu donieckiego. Według śledczych Ruban przygotowywał zamach na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, szefów służb mundurowych i inne osoby publiczne. Między innymi planowano, że w dzielnicy rządowej zostaną ostrzelane z granatników, moździerzy i broni strzeleckiej budynki Rady Najwyższej, Administracji Prezydenta i domy mieszkalne. Równocześnie miały być detonowane granaty wewnątrz parlamentu i z użyciem broni i ładunków wybuchowych zabici działacze państwowi i deputowani, którzy będą obecni na posiedzeniu RNU.

Według danych Prokuratury Generalnej Ukrainy Sawczenko brała bezpośredni udział w przygotowaniu zamachów terrorystycznych i planowała masowy zamach na deputowanych do Rady Najwyższej.

20 marca 2018 roku Sawczenko oświadczyła, że planowała zamach „na niby”, aby nastraszyć władzę. Nazwała to „kreowaniem surrealizmu” i „prowokacją polityczną”.

Artykuły powiązane