Na Ukrainie rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę operacja specjalna „Granica-2018”

Na Ukrainie rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę operacja specjalna „Granica-2018”
W ramach operacji pogranicznicy będą sprawdzać podmioty działalności lotniczej, pociągi poruszające się w kierunku granicy, miejsca możliwego składowania towarów i ładunków z przemytu.

Z inicjatywy i pod kierownictwem Państwowej Służby Granicznej Ukrainy rozpoczęła się wspólna specjalna operacja graniczna „Granica-2018”.

Jak informuje UNIAN powołując się na służbę prasową PSGU, operacja specjalna potrwa do 30 listopada. Ma ona na celu obniżenie poziomu nielegalnej działalności na granicy, w tym przeciwdziałanie nielegalnej migracji, nielegalnemu transportowi wyrobów podlegających akcyzie, przemytowi narkotyków, broni i amunicji. Oprócz jednostek urzędu granicznego, w operacji wezmą udział jednostki struktur współpracujących, SZU i służb granicznych sąsiednich państw i organizacji międzynarodowych, a mianowicie Frontex, Eubam, Interpol, Europol.

„We wtorek rozpoczął się etap przygotowawczy operacji. W ciągu najbliższych dni ukraińscy pogranicznicy przeprowadzą spotkania z przedstawicielami służb granicznych sąsiednich krajów, między innymi Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Mołdawii. Wraz z kolegami doprecyzują kwestie interakcji w trakcie operacji granicznej i możliwości zwiększenia intensywności wspólnych patroli. Ponadto na poziomach regionalnych będą trwały przygotowania z zakresu utworzenia międzyresortowych grup koordynacyjnych i mobilnych w celu prowadzenia wspólnych działań podczas początkowego etapu operacji”, - napisano w komunikacie.

W trakcie prowadzenia operacji przewidziano nagłe działania rezerw PSGU na najbardziej aktywnych odcinkach granicy i na przejściach granicznych, poprawę gęstości ochrony granicy państwowej poprzez powołanie do służby podchorążych Narodowej Akademii resortu, pracę wspólnych międzyresortowych grup na drogach ruchu przestępców i na przejściach granicznych. Powietrzne monitorowanie obszarów przygranicznych i linii granicy będzie prowadzone z zastosowaniem lotnictwa pogranicznego (w tym bezzałogowego).

Funkcjonariusze straży granicznej wspólnie z przedstawicielami struktur współpracujących będą również sprawdzać podmioty działalności lotniczej poza kontrolowanymi rejonami przygranicznymi, pociągi poruszające się w kierunku granicy, miejsca możliwego składowania towarów i ładunków z przemytu. Ponadto oprócz psów granicznych będą pracować też współpracujące jednostki kynologiczne, będą patrolowane odcinki morskie i rzeczne granicy i temu podobne.

 

Artykuły powiązane