Jan Piekło: Donbasowi grozi los Syrii

Jan Piekło: Donbasowi grozi los Syrii Foto: UNIAN
Ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło powiedział, że wschód Ukrainy może stać się takim samym celem dla Rosji, jakim jest obecnie Syria.

Oświadczył on o tym podczas debaty „Pozycja światowej społeczności w odniesieniu do agresji w stosunku do Ukrainy: Krym, Donbas i prawa człowieka” w ramach XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

„Dzisiaj słyszymy bardzo złe wieści z Syrii... Konfrontacja staje się coraz trudniejsza, a my obawiamy się, że Donbas i Ukraina Wschodnia także mogą stać się celem ( Rosji - red.)”, - zaznaczył Piekło.

Jego zdaniem, Polska stara się pomagać Ukrainie w różnych kierunkach, a w szczególności w zakresie bezpieczeństwa, przekazuje agencja UNIAN.

„Dlatego, że jesteśmy sąsiadami i wiemy, że bezpieczeństwo demokratycznej Ukrainy ma znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego, bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa państw w Europie. To najważniejsza kwestia”, - podkreślił ambasador.

„Musimy myśleć o jedności, skupiamy się na jedności, a Rosja jest zainteresowana obróceniem naszych dwustronnych problemów na własną korzyść, aby podważyć jedność i tworzyć problemy”, - powiedział polski dyplomata.

Przypomniał, że Polska od samego początku wspiera wysiłki Ukrainy w uzyskaniu perspektywy członkostwa w UE i w uzyskaniu Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO.

Wcześniej Trump obiecał Rosji, że dokona ataku rakietowego w Syrii. „Nie należy popierać zwierzęcia”, - skomentował szef Białego Domu swoją decyzję.

W wyniku ataku chemicznego w syryjskim mieście Duma zginęło co najmniej 75 osób, ponad 1000 zostało rannych. Liczba ofiar może znacznie wzrosnąć, ponieważ lekarze i wolontariusze nie mogli dotrzeć do wszystkich zaatakowanych obszarów.

 

Artykuły powiązane