Parubij nazwał ciosem dla Ukrainy zgodę krajów UE na Nord Stream 2

Parubij nazwał ciosem dla Ukrainy zgodę krajów UE na Nord Stream 2
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij powiedział, że zgoda krajów UE na budowę gazociągu Nord Stream 2 byłaby ciosem dla ich partnerów, szczególnie dla Ukrainy.


Powiedział o tym podczas swojego przemówienia na XI Kijowskim Forum Bezpieczeństwa, zawiadamia „Ukrinform”.

„Cała idea Unii Europejskiej polegała na tym, że wartości są ponad interesami gospodarczymi, a dziś bardzo ważne jest, aby zarówno Niemcy, jak i wszystkie kraje Unii Europejskiej przypomniały sobie o tych wartościach i zasadach i zrozumiały, że zezwolenie na budowę Nord Stream 2 – to potężny cios dla sojuszników, takich sojuszników jak Ukraina”, – podkreślił przewodniczący Rady Najwyższej.

W tym samym czasie Parubij zauważył, że szanuje stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która uważa, że Nord Stream 2 to nie tylko projekt gospodarczy, ale także polityczny.

„Musimy osiągnąć zamrożenie tego projektu i uniemożliwić jego realizację. Jestem przekonany, że będziemy w stanie zjednoczyć się i powstrzymać projekt Nord Stream 2, tak jak zrobiliśmy to w 2014 r.”, – podkreślił Parubij.

Jak wiadomo, Ukraina i Litwa zgodziły się zintensyfikować prace nad europejskim bezpieczeństwem energetycznym i potwierdziły potrzebę zapobiegania realizacji projektu Nord Stream 2.

Pod koniec marca firma Nord Stream 2 AG, której założycielem i jedynym udziałowcem jest rosyjski „Gazprom”, uzyskała zezwolenie na ułożenie odcinka gazociągu w wodzie wyłącznej strefy ekonomicznej Niemiec na Morzu Bałtyckim. Fiński rząd również zezwolił na budowę gazociągu w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Firma Nord Stream 2 AG zamierza rozpocząć budowę gazociągu w 2018 r. i zakończyć ją do końca 2019 r. 5 kwietnia 2018 r. ukraiński parlament przyjął rezolucję „O apelu Rady Najwyższej Ukrainy do Międzynarodowej Wspólnoty w sprawie niedopuszczalności budowy gazociągu Nord Stream 2 i monopolu Federacji Rosyjskiej na światowych rynkach gazu”.

Artykuły powiązane