Do 30 września Ukraina powinna podjąć decyzję o ważnym traktacie z Federacją Rosyjską

Do 30 września Ukraina powinna podjąć decyzję o ważnym traktacie z Federacją Rosyjską
Jego funkcjonowanie ulega przedłużeniu co 10 lat w przypadku braku zastrzeżeń którejś ze stron.


Ukraina do 30 września 2018 r. powinna zdecydować o kontynuacji działania Traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją przez następne 10 lat, zgodnie z artykułem 40 tego dokumentu.

Piszą o tym wiceminister spraw zagranicznych Ołena Zerkal oraz doradca ministra spraw zagranicznych Taras Kaczka w artykule dla gazety "Dzerkało Tyżnia".

"Jeśli zgodzimy się na kontynuację działania przepisów dotyczących niestosowania siły, to znaczy, że zgadzamy się z niestosowaniem siły, która obejmuje ataki »Gradami« dzielnic mieszkalnych w Mariupolu. Jeśli zgodzimy się kontynuować przepisy o nienaruszalności granic – zgadzamy się z faktem, że Federacja Rosyjska uniemożliwia kontrolowanie setek kilometrów granic. Jeśli zgodzimy się na kontynuację zasady poszanowania integralności terytorialnej – to zgadzamy się z okupacją Krymu i Donbasu" – czytamy w artykule.

Według autorów artykułu, Traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie wypełnił swoją misję w odpowiednim czasie, ale teraz wyczerpał się we wszystkich możliwych opcjach.

"Najważniejsze to, że nigdy nie zmusił Rosję do zmiany swojego stosunku do nas. Ale Ukraińcy byli w stanie w tym okresie osiągnąć świadomość społeczną, uzyskać swoją niezależność. W tych okolicznościach traktat, negocjacje które rozpoczęły się jeszcze w 1992 roku, traci znaczenie polityczne i symboliczne" – czytamy w artykule.

Przypomnijmy, że Traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Rosją a Ukrainą został podpisany 31 maja 1997 r. Ustanawia zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemnego zaangażowania, aby nie wykorzystywać swojego terytorium ze szkodą dla bezpieczeństwa drugiej strony.

Wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy powiedzieli, że Traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Ukrainą a Rosją nie można wypowiadać, bo to dowód w sądzie przeciwko Rosji.

Jednak w marcu tego roku Iryna Heraszczenko przewidziała oświadczenie w sprawie zakończenia traktatu o przyjaźni z Rosją.

Następnie prezydent Petro Poroszenko ogłosił zamiar złożenia do Rady Najwyższej projektu ustawy o bezpośrednim jednostronnym rozwiązaniu niektórych postanowień Traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją, w części, w której traktat ten nie jest zgodny z krajowymi interesami państwa i realizacją prawa do samoobrony.

 

Artykuły powiązane