Ukraina na razie nie ma perspektywy członkostwa w UE – Mingarelli

Ukraina na razie nie ma perspektywy członkostwa w UE – Mingarelli
Ukraina z wielu powodów na razie nie ma perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej.

 

Powiedział o tym na posiedzeniu okrągłego stołu "Europejski wybór Ukrainy po rewolucji godności: możliwości i problemy", szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie Hugues Mingarelli, przekazuje UNIAN.

"Turcja wraz z krajami Bałkanów to jedyne kraje, które prowadzą negocjacje, aby dołączyć do Unii Europejskiej. Mają one wyraźną perspektywę członkostwa w UE. W przypadku Ukrainy nie ma dziś perspektywy członkostwa w UE" - powiedział ambasador.

Jego zdaniem, cel umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE polega na tym, aby przyczynić się do stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej, ale nie daje ona perspektywy członkostwa.

"To wielkie rozczarowanie dla naszych ukraińskich partnerów, bo chcą mieć perspektywę członkostwa w UE, ale na razie z wielu powodów Unia Europejska nie może zaoferować tej perspektywy" - podkreślił .

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o kierunkach dalszej integracji z Unią Europejską. Jednym z kluczowych zadań prezydent nazwał tworzenie Unii celnej z UE.

Artykuły powiązane