Obserwatorów OBWE proszą o wprowadzenie w Donieckiej Stacji Filtracyjnej całodobowego monitoringu

Obserwatorów OBWE proszą o wprowadzenie w Donieckiej Stacji Filtracyjnej całodobowego monitoringu
Z taką propozycją urzędnicy Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej wystąpili w trakcie wizyty delegacji organizacji w Donbasie.

 

Urzędnicy Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej opowiadają się za ustanowieniem przez obserwatorów Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE całodobowego monitoringu w Donieckiej Stacji Filtracyjnej (DFS), która regularnie znajduje się pod ostrzałem terrorystycznych rosyjskich wojsk okupacyjnych, zawiadamia służba prasowa administracji państwowej.

Z powodu systematycznego ataku nie można przywrócić cywilnej infrastruktury, uszkodzonej w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy, powiedział pierwszy zastępca przewodniczącego Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Jewhen Wilinśkyj.

"Ze względu na ostrzał nie możemy przywrócić dostaw gazu do Krasnohoriwki i Marijnki. Duże problemy występują ze względu na ostrzał Donieckiej Stacji Filtracyjnej. Wróg stale ostrzeliwuje obiekty, niezbędne ludziom do normalnego życia. Od ostrzałów cierpią obiekty zarówno wojskowe, jak i cywilne" - podkreślił podczas spotkania z przedstawicielami delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE na czele z przewodniczącym Giorgim Tsereteli .

Zdaniem Wilinśkiego, monitoring obserwatorów OBWE zapewni przestrzeganie przez bojówkarzy trybu wstrzymania ognia nie tylko w dzień, ale i w nocy. Misja Monitoringowa przyczynia się również do osiągnięcia porozumień o zachowaniu trybu "ciszy", niezbędnego do odbudowy zniszczonej infrastruktury.

Również w trakcie wizyty w Donbasie delegacja OBWE odwiedziła przejścia graniczne na linii frontu i porozmawiała z władzami lokalnymi. Po wizycie Giorgi Tsereteli obiecał "przekazać dalej" informacje na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy.

"Zobaczyć to wszystko na własne oczy to zupełnie inna sprawa. Cały świat i taka organizacja, jak OBWE, są zainteresowani w utrzymaniu pokoju, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Informację, którą zobaczyliśmy i otrzymaliśmy, będziemy przekazywać dalej, a ona na pewno będzie wpływać na polityczne decyzje, które będą podejmowane. Proszę uwierzyć - będziemy podejmować bardzo zdecydowane kroki" - zaznaczył przewodniczący ZP OBWE.
Przypomnijmy, 17 kwietnia, autobus z pracownikami Donieckiej Stacji Filtracyjnej dostał się pod ostrzał, pięć osób odniosło rany postrzałowych. Rannych przewieziono do szpitala w Jasynuwatej, stan jednego z nich oceniono jako ciężki.

18 kwietnia Doniecka Stacja Filtracyjna wstrzymała pracę. Z powodu wstrzymania pracy DSF bez wody pitnej pozostały Awdiejewka, Jasynuwata, częściowo Donieck, osiedle Czerwony Partyzant, wsie Kruta Balka i Werchniotorećke .

22 kwietnia pracownicy DFS wyszli do pracy w towarzystwie obserwatorów SMM OBWE, w wyniku czego stacja wznowiła pracę.

Artykuły powiązane