Rebelianci używają w Donbasie najnowszych pocisków odrzutowych – OPS

Rebelianci używają w Donbasie najnowszych pocisków odrzutowych – OPS
Rosyjskie terrorystyczne wojska w Donbasie używają najnowszych modeli broni.

 

Informuje o tym biuro prasowe Operacji Połączonych Sił, powołując się na żołnierzy Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Marynarki Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy utrzymują pozycje w pobliżu Mariupola.

"Przykład: kilka dni temu nasze pozycje zostały ostrzelane najnowszymi pociskami. Miały one wzmocnione fugasowe (tj. bezpośredniego działania; rażące falą uderzeniową powstałą podczas eksplozji materiału wybuchowego – przyp.red.) wyposażenie i pozostawiły po sobie duże leje" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono, że wszystkie szczątki tych pocisków po ostrzale żołnierze starannie zebrali i oddali do specjalistycznego laboratorium w celu przeprowadzenia odpowiednich badań.

"Odkryliśmy lotki rakiet, niecharakterystyczne dla zwykłych ładunków bojowych. W przeciwieństwie do radzieckich wzorów, które wcześniej używały rosyjskie okupacyjne wojska, te lotki miały zupełnie inny wygląd i mocowania. Znaleziono również szczątki z odpowiednim oznaczeniem. Wszystko zostało udokumentowane i przekazane specjalnym strukturom Ministerstwa Obrony Ukrainy" - powiedział jeden z żołnierzy, marynarz Rusłan.

Sprecyzowano, że oprócz ostrzałów, rosyjskie okupacyjne wojska przeprowadzają masowe minowanie ziemi ukraińskiej nielegalnymi ładunkami.

"Nie są nowością miny przeciwpiechotne, które produkowane są tylko przez kraj - agresor. Ponadto, rosyjskie grupy dywersyjne przeprowadzają masowe minowanie budynków i szlaków w ukraińskich wsiach, tymczasowo znajdujących się w tzw. szarej strefie. Przy czym robią to w taki sposób, aby maksymalnie zamaskować swój udział do tych działań. Jedna z takich min "pułapek" została rozbrojona przez naszych zwiadowców" - poinformowano w OPS.

Artykuły powiązane