Bojówkarze umieścili Rubana na liście do wymiany jeńców – SBU

Bojówkarze umieścili Rubana na liście do wymiany jeńców – SBU
Strona DRL umieściła szefa organizacji "Korpus Oficerski" Wołodymyra Rubana na liście do wymiany.

 

Poinformował o tym szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak podczas wizyty roboczej w Czerkasach, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

"Sami byliśmy zaskoczeni, gdy otrzymaliśmy informacje, że Wołodymyra Rubana zgłosiła do wymiany strona doniecka, umieścili go na liście osób, którymi są zainteresowani uzyskać podczas wymiany. To najlepiej mówi o tym, dla kogo jest on naprawdę cenny" - powiedział Hrycak.

Poinformował, że teraz SBU sprawdzi dane na temat udziału rosyjskich żołnierzy w przekazaniu broni Wołodymyrowi Rubanowi i Nadiji Sawczenko.

Hrycak na prośbę dziennikarzy o skomentowanie ostatniego stwierdzenia Łucenki o Sawczenko powiedział również, że "Jurij Łucenko jest prokuratorem generalnym Ukrainy i jest on zwierzchnikiem grupy prokuratorów prowadzących tę sprawę karną, więc ma on prawo ujawnić wszelkie informacje".

Jak informowano, Łucenko twierdzi, że fakt przekazania Sawczenko broni przez rosyjskich pułkowników został udowodniony.

"Udowodniliśmy, że konkretni pułkownicy Federacji Rosyjskiej przekazali jej broń dla ataku terrorystycznego w centrum ukraińskiej stolicy" - powiedział szef Prokuratury Generalnej podczas Forum w Ostrogu 2018.

Jak informował Ukrinform, Nadiji Sawczenko zarzuca się podjęcie działań w celu brutalnego obalenia porządku konstytucyjnego i przejęcia władzy, zamach na życie działacza publicznego lub społecznego, przygotowanie aktu terrorystycznego, wspieranie organizacji terrorystycznej i nielegalne obchodzenie się z bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.

Według śledczych, Sawczenko planowała przeprowadzić napad przy użyciu granatników, moździerzy i urządzeń wybuchowych na pomieszczenia i pojazdy, gdzie mogli znajdować się przywódcy państwa.

4 maja Szewczenkowski Sąd Rejonowy Kijowa uwzględnił wniosek prokuratury o przedłużenie na 60 dni środka zapobiegawczego wobec lidera organizacji "Korpus Oficerski" Wołodymyra Rubana, podejrzanego o przygotowywanie zamachów terrorystycznych.

Artykuły powiązane