Na Ukrainie zarejestrowano nowy lek na raka

Na Ukrainie zarejestrowano nowy lek na raka
Na Ukrainie oficjalnie zarejestrowany został Cosmegen – przeciwnowotworowy lek, stosowany w leczeniu raka.

 

Decyzja o rejestracji została zatwierdzona zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia nr 883 z 11.05.2018.

"Cosmegen figuruje w protokołach klinicznych leczenia, jednak do tej pory nie został zarejestrowany na Ukrainie. Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z ustawą, nie może być inicjatorem rejestracji, a producenci nie byli zainteresowani wejściem na rynek ukraiński. Jednak zakupy leków przez organizacje międzynarodowe pozwalają brać udział w przetargach lekom, które nie są zarejestrowane na Ukrainie, ale przeszły międzynarodową kontrolę jakości i certyfikacji. W przypadku zwycięstwa w przetargu, leki są rejestrowane na Ukrainie według uproszczonej procedury. Lek został zarejestrowany przy drugiej próbie" - czytamy w komunikacie.

Podkreśla się, że wcześniej wniosek o rejestrację został odrzucony z powodu braku określonych informacji w pakiecie materiałów rejestracyjnych, dostarczonych przez wnioskodawcę.

Państwowe Centrum Ekspertyz przeprowadziło szereg konsultacji z wnioskodawcą w celu uzyskania kompleksowej informacji dla przeprowadzenia badania dotyczącego autentyczności materiałów rejestracyjnych na produkt leczniczy.

W najbliższym czasie lek zostanie wprowadzony przez Program Rozwoju ONZ na Ukrainie w ramach centralnych zakupów leków i wyrobów medycznych.

Artykuły powiązane