Ukraina planuje nowe międzynarodowe projekty na Antarktydzie

Ukraina planuje nowe międzynarodowe projekty na Antarktydzie
Ukraina planuje przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami Francji, Turcji i Norwegii w zakresie wdrażania wspólnych projektów badań antarktycznych.

 

Informuje o tym służba prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy.

"Ukraina planuje przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami Francji, Turcji i Norwegii w zakresie wdrażania wspólnych projektów badań antarktycznych. Odpowiednie spotkanie delegacji ukraińskiej przewidziane jest w ramach 41. obrad Układu Antarktycznego, które odbywa się w dniach 12-18 maja w Buenos Aires w Argentynie" - czytamy w komunikacie.

Podczas konferencji Ukraina przedstawi również dokument z wizją priorytetowych kierunków rozwoju nauki na Antarktydzie, który będzie stanowić podstawę koncepcji nowego programu antarktycznego.

Delegacji Ukrainy przewodniczy dyrektor wydziału nauki Ministerstwa Edukacji, przedstawiciel rządu Ukrainy w Sekretariacie Układu Antarktycznego Dmytro Czeberkus.

"Chodzi nie tylko o wizerunkowe wydarzenie, na którym Ukraina na równi z USA, Australią, Argentyną, Wielką Brytanią, Francją kształtuje politykę na kontynencie antarktycznym. Jest to również wyjątkowa możliwość porozumienia się o rozpoczęciu nowych projektów do badań naukowych na lodowym kontynencie" – cytuje Czeberkusa rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji.

W resorcie dodano, że na podstawie wyników ubiegłorocznego spotkania Ukrainie udało się zintensyfikować współpracę z USA i Francją.

Przypomniano także, że 21 marca na stację "Akademik Berdianski" wyruszyła 23 Ukraińska Ekspedycja Antarktyczna, a 2 maja odbyło się tradycyjne uroczyste spotkanie 22 UEA, która przedstawiła wyniki swoich badań.

Artykuły powiązane