Sawczenko wymaga, aby wożono ją z aresztu do parlamentu i po całej Ukrainie

Sawczenko wymaga, aby wożono ją z aresztu do parlamentu i po całej Ukrainie
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Nadija Sawczenko wymaga umożliwienia jej uczestnictwa w posiedzeniach parlamentu i w spotkaniach z wyborcami na całej Ukrainie.

 

Oświadczyła o tym w Szewczenkowskim Sądzie Rejonowym w Kijowie, informuje korespondent Ukrinformu.

"Zorganizujcie mi codziennie rano przewóz z aresztu do Rady Najwyższej. Zorganizujcie mi przewóz do komitetów. Są jeszcze kontakty z wyborcami. Jeżdżę po Ukrainie, spotykam się z wyborcami. Dajcie mi taką możliwość. Woźcie mnie. Jeśli chcecie w kajdankach, w „więźniarce”- niech tak będzie. A potem z powrotem odwoźcie mnie do aresztu" - powiedziała Sawczenko.

Jak wiadomo, Szewczenkowski Sąd Rejonowy Kijowa 15 maja przedłużył rozpatrzenie wniosku odnośnie przedłużenia środka zapobiegawczego w postaci aresztu deputowanej Nadiji Sawczenko.

Zarzuca się jej podjęcie działań w celu brutalnego obalenia porządku konstytucyjnego i przejęcia władzy, zamach na życie działacza publicznego lub społecznego, przygotowywanie aktu terrorystycznego, wspieranie organizacji terrorystycznej i nielegalne obchodzenie się z bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.

Rada Najwyższa Ukrainy 22 marca wyraziła zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i areszt Sawczenko.

23 marca Szewczenkowski Sąd Rejonowy Kijowa obrał wobec niej środek zapobiegawczy w postaci aresztu do 20 maja, bez prawa wniesienia kaucji. Sawczenko ogłosiła strajk głodowy od 24 marca.

Artykuły powiązane