MSZ Ukrainy wyraziło protest wobec otwarcia mostu kerczeńskiego

MSZ Ukrainy wyraziło protest wobec otwarcia mostu kerczeńskiego
Budowa mostu sprzeczna jest z zasadami prawa międzynarodowego.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy protestuje przeciwko otwarciu mostu nad Cieśniną Kerczeńską i podkreśla nielegalność jego budowy przez Rosję bez zgody Ukrainy.

Czytamy o tym w komunikacie służby prasowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"MSZ Ukrainy wyraża stanowczy protest w związku z otwarciem mostu nad Cieśniną Kerczeńską i po raz kolejny podkreśla bezprawie budowy przez Rosję tego obiektu infrastrukturalnego bez zgody Ukrainy" - napisano w oświadczeniu.

MSZ twierdzi, że takie działania Rosji są zasadniczo sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami i zasadami prawa międzynarodowego, rażąco naruszają Konwencję ONZ o prawie morza z 1982 roku i dwustronne zobowiązania przed Ukrainą.

W warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie i aneksji Krymu MSZ uważa takie działania jako próbę zalegalizowania aneksji części suwerennego terytorium Ukrainy.

"Budowa mostu, jak i wszelkie inne działania kremlowskiej władzy okupacyjnej, w żaden sposób nie mogą zmienić statusu Autonomicznej Republiki Krym i miasta Sewastopol jako integralnej części terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach" - czytamy w komunikacie.

Zauważa się również, że Rosja jako państwo-okupant ponosi pełną odpowiedzialność za skutki swoich międzynarodowych i niezgodnych z prawem czynów i rekompensatę wyrządzonych szkód. Ukraina konsekwentnie pracuje nad rozszerzeniem krajowych i międzynarodowych sankcji wobec osób fizycznych i prawnych zaangażowanych w nielegalną budowę przeprawy mostowej nad Cieśniną Kerczeńską.

Przypomnimy, 15 maja prezydent Rosji Władimir Putin wizytował na zaanektowanym Krymie w celu otwarcia mostu nad Cieśniną Kerczeńską.

Artykuły powiązane