Polski IPN otworzył we Lwowie projekt edukacyjny Przystanek Historia

Polski IPN otworzył we Lwowie projekt edukacyjny Przystanek Historia
Jest to projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej o najnowszej historii Polski

 

W czwartek, 17 maja, Instytut Pamięci Narodowej Polski rozpoczął we Lwowie projekt pod nazwą Przystanek Historia, poinformowano na Facebooku Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Jak zaznaczono w komunikacie prasowym IPN, celem projektu jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski i studia historyczne. Otwarcie Przystanku Historia" zainaugurowano w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

"Będzie to kolejne po otwartym niedawno „przystanku” w Mińsku, Grodnie i Chicago miejsce, gdzie będą mogli spotykać się wszyscy miłośnicy historii i dyskutować o prezentowanych filmach i książkach, gdzie będzie można obejrzeć wystawę, posłuchać wykładów lub spotkać się ze świadkami historii", - czytamy w komunikacie prasowym IPN.

Otwarcia „Przystanku Historia” we Lwowie dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr D. Iwaneczko.

Przed otwarciem szef Instytutu wraz z delegacją złożyli kwiaty pod Pomnikiem Orląt Lwowskich. W drodze powrotnej planowano złożyć wizytę w Zadwórzu , gdzie w 1920 roku miała miejsce jedna z bitew wojny polsko-bolszewickiej oraz na cmentarzach w Horpinie, Malechowie, Zboiskach, Hołosku i Mościskach. 

Partnerem projektu Przystanek Historia: Lwów jest Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej. Na wydarzenie przybyła również wojewoda Podkarpacja Pani Ewa Leniart. Przedsięwzięciu patronuje Rafał Wolski – Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Należy przypomnieć, że Przystanek Historia to projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej Polski, przedstawiający najnowszą historię Polski w różnych formach i z różnych jej stron. W ramach projektu przeprowadzane są dyskusje na temat historii Polski i prezentacji dorobku Instytutu. Na Przystankach odbywają się konferencje, debaty i spotkania z autorami i bohaterami historycznych publikacji. Stałymi punktami programów są także wystawy, przeglądy filmów, a także naukowo-popularne warsztaty dla uczniów, studentów i nauczycieli.

Przystanek Historia funkcjonuje już w wielu miastach Polski, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek został zainaugurowany we wrześniu 2015 roku w Wilnie. Następe w Łucku, Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago.

Artykuły powiązane