Na Ukrainie pojawiła się moneta poświęcona kopaniu ziemniaków

Na Ukrainie pojawiła się moneta poświęcona kopaniu ziemniaków
Narodowy Bank Ukrainy 22 maja 2018 roku wprowadził do obiegu monetę poświęconą „kopaniu ziemniaków”. Będzie ona miała nominał 10 hrywien, nakład - 4 tys. szt.

 

Moneta jest poświęcona ujawnieniu, w artystyczno-obrazowej manierze, wizerunku ukraińskiego archetypu ironicznej naiwności. Przecież wśród głównych wartości Ukraińców znajduje się ziemia-karmicielka. Miłość i praca dla niej od zawsze wiązała mężczyznę i kobietę. Monetę można zamówić online na stronie Narodowego Banku Ukrainy w cenie 1027 hrywien, powiadomiło biuro prasowe banku.

Na awersie monety znajduje się stylizowany wizerunek drzewa życia. W górnej części posiada ona lustrzane elementy. Na dole, na lustrzanym tle, umieszczono złote bulwy ziemniaków. Poniżej znajduje się mały herb państwowy Ukrainy oraz rok wybicia monety - 2018.

Na rewersie monety, na lustrzanym tle, znajdują się stylizowane postacie mężczyzny i kobiety, którzy kopią ziemniaki. Ich figury tworzą złote serce.

„Nie myślałem, że kopanie ziemniaków można tak »opakować«. Okazuje się, że naszym archetypem jest ziemniak, a nie jak myśleliśmy słonina. Czekamy na nową monety: »walke ze stonką ziemniaczaną«, »okopywanie«, »jedzenie smażonych ziemniaków«, »walka o miedzę«” - napisał na Facebooku ekspert finansowy Ołeksij Kuszcz.

18 kwietnia 2018 r. Bank Narodowy Ukrainy wprowadził do obiegu nową monetę o nominale 10 hrywien i nakładzie 1 mln szt. Jest ona poświęcona 100-leciu utworzenia Ukraińskiej Marynarki Wojennej.

Artykuły powiązane