Pod względem jakości dróg Ukraina zajmuje 130 miejsce ze 137 krajów świata

Pod względem jakości dróg Ukraina zajmuje 130 miejsce ze 137 krajów świata
Ukraina znajduje się na poziomie Mauretanii, Madagaskaru, Haiti i Gwinei.

 

Według danych Światowego Forum Gospodarczego, Ukraina według wskaźnika konkurencyjności zajęła w 2017 roku 81. miejsce. Jednym z kluczowych wyznaczników oceny jest ocena infrastruktury transportowej, w szczególności jakości dróg. Według tego wskaźnika Ukraina zajęła 130 miejsce z 137 krajów świata, informuje ZN.ua.

"Teza o tym, że ukraiński klimat, w którym występują duże wahania temperatur, co prowadzi do zniszczenia dróg, jest sprawiedliwa — podkreślają eksperci. — Jednak w Polsce, na Węgrzech, Słowacji w podobnych warunkach klimatycznych jakość dróg jest znacznie wyższa. Na Ukrainie, w porównaniu z Polską, długość sieci dróg jest o 2,5 razy mniejsza, a gęstość ruchu w Polsce 4-krotnie wyższa. Świadczy to o słabym charakterze dróg i niedoskonałości rozwiązań technologicznych przy ich budowie".

Spółka Ukrawtodor skomentowała te doniesienia. W agencji uważa się, że ranking sporządzony jest na podstawie danych za rok 2016 i nie bierze on pod uwagę remontów z lat 2017 - 2018.

"W tym badaniu nie uwzględniono przeprowadzenia remontów w roku 2017 i na początku roku 2018, a zatem oceniono jakość infrastruktury drogowej nie uwzględniając tego czynnika. W zeszłym roku na Ukrainie naprawiono rekordową w ciągu ostatnich 14 lat liczbę kilometrów dróg – 2177 km. W tym roku planuje się wyremontować do 4000 km wraz z drogami o znaczeniu lokalnym" – powiedziano w Ukrawtodorze.

Artykuły powiązane