Misja OBWE wycofała się z Donieckiej Stacji Filtrowania Wody

Misja OBWE wycofała się z Donieckiej Stacji Filtrowania Wody
Biorąc pod uwagę liczne przypadki naruszeń zawieszenia broni w rejonie Donieckiej Stacji Filtrowania Wody, Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE wycofała postanowienie o rozszerzonej obecności na terenie stacji.

 

Poinformował o tym szef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Ertugrul Apakan.

„Biorąc pod uwagę liczne przypadki naruszeń zawieszenia broni przez strony, których liczba się nie zmniejsza, SMM została zmuszona do cofnięcia i zrewidowania swojego postanowienia dotyczącego obecności na terytorium stacji” - powiedział Apakan.

Zaznaczył, że SMM OBWE zgodnie ze swoim mandatem będzie kontynuować monitorowanie i informować o sytuacjach dotyczących bezpieczeństwa na dużym obszarze wokół Donieckiej Stacji Filtrowania Wody, a także dążyć do wymiany gwarancji bezpieczeństwa między stronami w celu zabezpieczenia dostępu pracowników do stacji i możliwości przeprowadzenia innych prac, niezbędnych dla podtrzymania funkcjonowania stacji.

Szef SMM powiadomił, że sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w rejonie Donieckiej Stacji Filtrowania Wody na wschodzie Ukrainy pozostaje krytyczna. „Jak możemy zobaczyć na podstawie codziennych sprawozdań SMM, obserwatorzy codziennie odnotowują liczne przypadki naruszeń zawieszenia broni, czasami ponad setkę dziennie, na dużym obszarze wokół Donieckiej Stacji Filtrowania Wody. Ta sytuacja naraża na niebezpieczeństwo życie mężczyzn i kobiet, którzy obsługują Doniecką Stację Filtrowania Wody i nieuzbrojonych obserwatorów SMM, którzy umożliwiają dostęp robotnikom, a także zagraża pracy samej stacji, od funkcjonowania której zależy zaopatrzenie w wodę pitną ponad 300 tys. cywilów po obu stronach frontu”.

Jak poinformowano, 4 czerwca SMM z powodzeniem umożliwiła przeprowadzenie prac dotyczących rozminowywania terenu w pobliżu Donieckiej Stacji Filtrowania Wody. Jednakże pomimo udzielenia jasnych gwarancji bezpieczeństwa obserwatorzy Misji zarejestrowali dużą liczbę naruszeń zawieszenia broni w tym rejonie. Obserwatorzy SMM zawiesili swoją działalność do końca dnia i zostali zmuszeni do opuszczenia tego rejonu.

4 czerwca Przedsiębiorstwo Komunalne „Woda Donbasu” poinformowało o kolejnych strzałach oddanych na terenie Donieckiej Stacji Filtrowania Wody i o nowych uszkodzeniach na obiekcie. Na terenie obiektu w pobliżu budynku administracyjno-użytkowych wybuchły pociski. Została także uszkodzona szklana część portierni.

Artykuły powiązane