Kierownik projektu TAPAS: Ukraina to innowacyjny kraj

Kierownik projektu TAPAS: Ukraina to innowacyjny kraj
"Inną kwestią jest to, w jaki sposób innowacje mogą stać się bodźcem dla gospodarki".

 

Kierownik projektu TAPAS ("Przejrzystość i odpowiedzialność w administracji publicznej i usługach") Petro Matiaszek uważa, że Ukraina jest innowacyjnym krajem, będącym w stanie eksportować swoje osiągnięcia.

Powiedział o tym na IX Krajowym Forum Eksperckim Instytutu Gorszenina, informuje portal LB.ua.

"Kiedy pytają, co jest potrzebne do tego, aby Ukraina stała się innowacyjna, [należy odpowiadać, że] Ukraina już jest innowacyjnym krajem. Inną kwestią jest to w jaki sposób innowacje mogą stać się bodźcem dla gospodarki. Tu potrzebna jest wola, i mądrzy ludzie, i inwestycje - zarówno państwowe, jak i zagraniczne" – uważa Matiaszek.

Jako przykład innowacyjnego ukraińskiego produktu, gotowego do eksportu, podał system do zakupów internetowych ProZorro, niejednokrotnie odznaczany wieloma międzynarodowymi nagrodami. Przy tym Matiaszek podkreślił, że ProZorro nie jest jedynym takim produktem.

"Określone terytoria Ukrainy znajdują się w stanie wojny, a my - niestety, ale to fakt – nabyliśmy dzięki temu ogromne doświadczenie w dziedzinie humanitarnej. Tę wiedzę można sprzedać. Chodzi również o usługi elektroniczne, bo wiele z ukraińskich usług nie jest świadczonych, na przykład, w Stanach Zjednoczonych" - oświadczył .

Ponadto, Matiaszek podkreślił postępowości Ukrainy w zakresie jawności danych. "W zeszłym tygodniu Ukraina stała się piętnastym krajem na świecie, która ujawniła dane o jakości wód powierzchniowych. Jest jeszcze 180 krajów, gdzie jest to niemożliwe" – podkreślił.

"To są rzeczy, które Ukraina dzisiaj naprawdę może eksportować" - powiedział .

Artykuły powiązane