Rozenko: między Ukrainą i Polską "stłumiono zalążki negatywnych emocji"

Rozenko: między Ukrainą i Polską "stłumiono zalążki negatywnych emocji"
Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko stwierdza, że między Ukrainą i Polską działa strategiczne partnerstwo, a wszystkie zagadnienia związane z historyczną pamięcią, można rozwiązać poprzez dialog.

 

Oświadczył o tym, występując na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie w sobotę, gdzie był obecny także wicepremier Polski Piotr Gliński, pisze "Interfax-Ukraina".

"Dziś możemy śmiało stwierdzić, że strategiczne partnerstwo między Ukrainą i Polską działa i nie ma dla niego alternatywy. Między naszymi narodami nie ma takich problemów, których nie bylibyśmy w stanie i mamy obowiązek uregulować w drodze dialogu w duchu przyjaźni i dobrego sąsiedztwa" - powiedział Rozenko.

Zdaniem ukraińskiego wicepremiera, w ostatnim czasie "stłumiono zalążki negatywnych emocji", strony ukraińska i polska pokazały otwartość do dalszej konstruktywnej współpracy, w szczególności w sprawach dotyczących zachowania miejsc pamięci i pochówku ofiar wojen i represji politycznych.

"Naszym wspólnym drogowskazem na drodze musi być chrześcijańska moralność i dążenie do życia w pokoju i harmonii, budowanie naszych stosunków na tym, co nas łączy, a nie dzieli" - zaznaczył.

Rozenko podkreślił, że wspólny wróg Polski i Ukrainy – "putinowski reżim Rosji" – chce, "abyśmy nigdy nie znaleźli zrozumienia w delikatnych sprawach naszej historycznej przeszłości".

"Ale jestem przekonany, że za wcześnie jest, aby nasi wrogowie otwierali szampana, bo w przeciwieństwie do nich nasze narody potrafią wyciągać właściwe wnioski z historii. Najważniejszy wniosek jest jeden - w jedności nasza siła"- dodał.

W sobotę na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Ze strony polskiej wzięli w nich udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, sekretarz stanu w KPRM, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. Stronę ukraińską reprezentował m.in. wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko.

Pielgrzymka rodzin katyńskich została zorganizowana w 18. rocznicę otwarcia cmentarza (miało ono miejsce 17 czerwca 2000 r.).

Około 4 tysięcy polskich oficerów i ponad pół tysiąca polskich cywili zostało rozstrzelanych i pochowanych w VI kwartale parku leśnego w Charkowie. Pochowano tutaj również tysiące Ukraińców, Żydów, Rosjan i przedstawicieli innych narodowości. Ofiarami "operacji polskiej" NKWD zostało około 140 tysięcy Polaków.

Artykuły powiązane