Do Lwowa przybyło 5 samolotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych

Do Lwowa przybyło 5 samolotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Foto: Facebook/Wołodymyr Szeremet
Do międzynarodowe portu lotniczego we Lwowie dotarły amerykańskie powietrzne tankowce KC-135 Stratotanker Sił Powietrznych USA. Wraz z samolotami na lotnisko przybyło 150 osób – członków załóg i personelu wsparcia naziemnego.

 

Służba prasowa Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce poinformowała, że w dniach 1-2 czerwca na lwowskim lotnisku międzynarodowym im. Daniela Halickiego wylądowały 4 samoloty-zbiornikowce KC-135.

Później wydanie internetowe ZAXID.net przekazało informację o lądowaniu piątego samolotu Stratotanker.

Według informacji służby prasowej przedstawione zostały wszystkie trzy elementy składowe US AF – służba czynna, rezerwa oraz lotnictwo Gwardii Narodowej (Air National Guard). Samoloty amerykańskie przyleciały do Lwowa z kilku baz lotniczych: RAF Mildenhall (Wielka Brytania), McConnell AFB (Kansas, USA), Beale Air Force Base (Kalifornia, USA), oraz bazy Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych w Illinois.

Samoloty-cysterny są wykorzystywane do zwiększenia zasięgu bombowców strategicznych oraz przedłużenia czasu patrolowania w niebie samolotów operacyjnych. Powietrzne tankowce wraz z personelem wezmą udział w misjach szkoleniowych, które trwają od 4 po 16 czerwca b.r.

Według informacji z oficjalnej strony internetowej Sił Powietrznych w Europie rozlokowanie samolotów KC-135 na Ukrainie jest częścią amerykańskiej strategii obrony sojuszników europejskich, zwiększenia bezpieczeństwa w Europie Wschodniej oraz rozwoju współpracy wojskowej pomiędzy krajami członkowskimi NATO i partnerami. Szkoleniowe misje i bazowanie powietrznych tankowców na Zachodniej Ukrainie spełnia również wymogi szkolenia operacyjnego, umożliwiając Stanom Zjednoczonym i krajom partnerskim dalszą integrację możliwości obronnych, poprawę wzajemnych działań oraz zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Wyrażono nadzieję, że sukces wspólnych szkoleń na Ukrainie poskutkuje rozwojem relacji, które doprowadzą do namacalnych, konkretnych wspólnych korzyści w czasach pokoju oraz w okresach nieprzewidzianych napięć czy kryzysów.

Artykuły powiązane