W Kamieńcu Podolskim mężczyzna dystrybuował antypolskie ulotki na zlecenie FSB

W Kamieńcu Podolskim mężczyzna dystrybuował antypolskie ulotki na zlecenie FSB
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który zajmował się antyukraińską propagandą w interesie Rosji.

 

Jak poinformowało centrum prasowe SBU, stróże prawa wyjawili, że mieszkaniec Kamieńca Podolskiego (obwód chmielnicki), jest członkiem rosyjskiej organizacji politycznej "Ruch Narodowo Wyzwoleńczy". Według danych ukraińskich służb specjalnych, został on zwerbowany przez przedstawicieli FSB podczas okresowych wyjazdów do Rosji.

"Na zlecenie »kuratorów« agitator wytwarzał ulotki rzekomo od ukraińskich nacjonalistów z wezwaniami do agresywnych działań w stosunku do Polaków, którzy mieszkają na terytorium Ukrainy. Materiały te otrzymał od "klientów" przez internet. Następnie mężczyzna rozprzestrzeniał ulotki w popularnych wśród zagranicznych turystów miejscach historycznych i kulturalnych regionu" – informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ponadto, według danych służb specjalnych, okazało się, że agitator administrował grupę w jednym z portali społecznościowych, przez którą rozprzestrzeniał materiały popierające ugrupowania "ŁRL" i "DRL" oraz usprawiedliwiał rosyjską agresję wojskową przeciwko Ukrainie.

Jak podkreślają w centrum prasowym SBU, działalność intruza finansowali przedstawiciele służb specjalnych Rosji z wykorzystaniem kryptowalut. Dodają, że podczas przeszukania w pomieszczeniach agitatora, SBU znalazła materiały z antypolską i prorosyjskiego propagandą, a także sprzęt komputerowy z dowodami niezgodnych z prawem działań.

Wszczęto postępowanie karne z artykułu "zamach na integralność i nienaruszalność Ukrainy" Kodeksu karnego Ukrainy, trwają czynności śledcze, poinformowano w centrum prasowym Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Artykuły powiązane