W ciągu roku Służba Graniczna UE nie wpuściła 44 tys. Ukraińców

W ciągu roku Służba Graniczna UE nie wpuściła 44 tys. Ukraińców
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) poinformowała ukraińskich kolegów, że w 2017 roku odmówiono wjazdu 44 tys. obywateli Ukrainy.

 

Poinformował o tym na konferencji prasowej w Kijowie pierwszy zastępca przewodniczącego Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Wasyl Serwatiuk.

„Nasi europejscy koledzy nie przepuścili z różnych przyczyn i zawrócili na Ukrainę ok. 44 tys. obywateli Ukrainy” - poinformował.

Według niego, europejscy strażnicy celni nazwali kilka typowych przyczyn odmowy. „W pierwszej kolejności to niezgodność celu przyjazdu, brak zabezpieczenia finansowego i przekroczenie czasu pobytu” - wyjaśnił celnik.

Odpowiadając na pytanie "Europejskiej Prawdy", podkreślił on , że chodzi nie tylko o tych Ukraińców, którzy korzystali z ruchu bezwizowego, a o tych podróżnych, którzy w zdecydowanej większości przekraczali granicę z państwami członkowskich UE z wizami.

„Dużo ich było? Procentowo na 20 mln przekroczeń granicy to niedużo (0,22%). Ale dla każdego konkretnego człowieka, który chce przekroczyć granicę to problem” - powiedział przedstawiciel Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

Warto zauważyć, że to tej pory Państwowa Straż Graniczna Ukrainy posiadała znacznie niższe statystyki, chodziło tylko o dziesiątki przypadków. Serwatiuk wyjaśnił przyczyny takiej rozbieżności.

„Jeżeli w naziemnych punktach widzimy kiedy człowieka nie przepuszczają przez granicę to w lotniczych przejściach granicznych możemy się o tym dowiedzieć tylko w przypadkach jeżeli w trakcie przekraczania (granicy -red.) obywatel poinformował naszego pogranicznika, że nie wpuszczono go do UE. Jeżeli nie, to nie możemy się tego dowiedzieć. Niestety, zdecydowana większość Ukraińców nie informuje o tym”.

Warto zaznaczyć, że Bruksela podaje trochę inną, ale także wysoką liczbę odmów wjazdu na teren UE - ponad 37 tys.

Artykuły powiązane