555 tysięcy Ukraińców skorzystało z ruchu bezwizowego do UE w ciągu pierwszego roku obowiązywania

555 tysięcy Ukraińców skorzystało z ruchu bezwizowego do UE w ciągu pierwszego roku obowiązywania
Ogólnie pogranicznicy zarejestrowali 20,3 mln przekroczeń granicy Ukrainy z Unią Europejską.

 

555 tys. Ukraińców skorzystało z bezwizowego wjazdu do Unii Europejskiej i innych krajów strefy Schengen w ciągu pierwszego roku obowiązywania przepisu.

Poinformowano o tym na stronie Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

Ogólnie pogranicznicy zarejestrowali 20,3 mln przypadków przekraczania granicy z Unią Europejską w pierwszym roku obowiązywania ruchu bezwizowego, ale tylko 4,8 mln z użyciem paszportów biometrycznych.

Rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ołeh Słobodian wyjaśnił, że podróżujący obywatele dzielą się na trzy kategorie: ci, którzy podróżują ze zwykłymi zagranicznymi paszportami z aktualnymi wizami Schengen; ci, którzy wyrobili paszport biometryczny po 2015 r. i także posiadają w nim wizy Schengen oraz ci, którzy odwiedzają kraje UE z paszportem biometrycznych bez wizy.

„I takich podróżujących bez wiz obecnie jest 555 tys. Mówimy o liczbie przekroczeń (granicy-red.), dlatego, że niektórzy Ukraińcy jeżdżą kilkukrotnie i dlatego to nie jest liczba obywateli” - powiedział Słobodian w komentarzu dla serwisu ukranews.com.

Ogólnie Straż Graniczna zarejestrowała 20 mln przekroczeń ukraińskiej granicy, co stanowi 2,3 mln więcej niż rok przed wprowadzeniem ruchu bezwizowego.

Przypomnijmy, ruch bezwizowy między Ukrainą a UE wszedł w życie 11 czerwca 2017 r.

Artykuły powiązane